İncir çekirdeği yağının (Ficus carica L.) Caenorhabditis elegans'ın stres direncine ve ömür uzunluğuna etkilerinin araştırılması
Investigation of the stress resistance and longevity effects of fig seed oil (Ficus carica L.) on Caenorhabditis elegans
- Tez No: 568534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLGÜN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akdeniz diyetinin özelliklerinden biri incirin de içinde bulunduğu meyvelerin ve sebzelerin doğal antioksidanları yüksek oranda içermesidir. İncir içerdiği yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayan besinlerin arasında yer almaktadır. İncir içeriğinde bulundurduğu yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını sürdürmesini sağlar. İçeriğinde bulunan 'benzaldehit' ile kanserli hücrelerin büyümesini gelişmesini önler, kansere karşı etkili olur. İncir çekirdeği yağı ise içerdiği önemli yağ asitleri ve yüksek oranda E vitaminine sahip olmasıyla önem taşımaktadır. Bu çalışmadaincirin çekirdek yağının C. elegans model orgaizma sisteminde ömür uzunluğuna etkisi ve stres direncine karşı cevap oluşturup oluşturmadığı incelendi. Ömür uzunluğu deneylerinde maksimum yaşam süresi değişimi gözlendi. Yaşadıkları ortamda incir çekirdeği yağının farklı doz uygulamalarına maruz bırakılarak her gün durumları değerlendirildi. Uygulanan dozlardan 10 mg/ml konsantrasyonda bulunan nematodların kontrol grubuna göre ömür uzunluğunu istatiksel olarak anlamlı derecede uzattığı bulundu. Sıcaklık stresine cevap deneylerinde bir gün incir çekirdeği yağı uygulaması sonrası, yaşam ortamı sıcaklığı 20oC'den 37oC'ye yükseltilerek ısı stresi oluşturuldu. Böylece deney gruplarının ısı stresi altındayken yaşam sürelerinin değişip değişmediği ölçüldü. Uygulanan dozlardan 5, 10 ve 20 mg/ml konsantrasyonlarda bulunan nematodların kontrol grubuna göre ömür uzunluğunu istatiksel olarak anlamlı derecede uzattığı bulundu. Oksidatif strese cevap deneyleri için oksidan ajan olan paraquat uygulanmış ortamda yaşam sürelerinin değişip değişmediğine bakıldı. Uygulanan dozlardan 10 ve 20 mg/ml konsantrasyonlarda bulunan nematodların kontrol grubuna göre ömür uzunluğunu istatiksel olarak anlamlı derecede uzattığı bulundu.
Özet (Çeviri)
One of the characteristics of the Mediterranean diet is that fruits and vegetables, which also contain figs, contain a high proportion of natural antioxidants. Fig contains high amounts of protein, vitamins and minerals are among the foods that provide renewal of cells. Fig and high content of calcium and phosphorus content of bone and teeth with the formation of health. Contains ans benzaldehyde it which prevents the growth of cancer cells growth, is effective against cancer. Fig seed oil is important because it contains important fatty acids and high content of vitamin E. In this study, the effect of fig seed oil on the longevity of C. elegans model organism system and the effect on stress resistance were investigated. Maximum life time changes were observed in longevity experiments. The conditions of each day were subjected to different dose applications of fig seed oil. It was found that nematodes at a concentration of 10 mg/ml from the administered doses significantly prolonged the life span according to the control group. In the temperature stress response experiments, one day after the application of fig kernel oil, the temperature of the living environment was increased from 20oC to 37oC to create heat stress. Thus, it was measured whether the life groups changed during the heat stress. Nematodes at concentrations of 5, 10, and 20 mg/ml were found to significantly prolong the lifespan significantly compared to the control group. For the oxidative stress response experiments, it was investigated whether the life expectancy was changed in the oxidized agent paraquat applied environment. Nematodes at concentrations of 10 and 20 mg/ml were found to significantly prolong the lifespan significantly compared to the control group.