Bâkî dîvânı'nda duyu ve duygular
Senses and emotions in Baki's divan
  1. Tez No: 568536
  2. Yazar: GÜLENDE MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇÖM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Her şiirde verilmek istenen duygu ya da duygular olduğu gibi divan şiirinde de yoğun bir duygu tablosu bulunmaktadır. Divan şairleri o güne kadar yazılmış ve söylenmiş şiirlerin en güzelini söylemeyi amaçladıklarından olsa gerek, ortaya konulan şiirlerde duygular da bir o kadar etkileyici ve yoğundur. Gerek kelimelerin büyüleyiciliği ve duygusal değeri, gerek divan şiirinin kendine has armonisi, gerekse geleneksel şiir geleneğinin vazgeçilmez unsuru olan sevgi-aşk duygusunu sıkça kullanmaları, anlatımı farklı şekillerde dışa vurma imkânı vermiştir. Öyle ki bunun en güzel örneklerinden biri de dönemin ''şairler sultanı'' olarak bilinen Bâkî'ye aittir. Bâkî Dîvânı'ndaki tüm gazellerinde tespit etmeye çalıştığımız duyu ve duygular istatistiksel verilerle elde edilmeye çalışılmıştır. Böylelikle en yoğun ve en az kullanılan duygu haritası oluşturulmuş, hangi duyguların ne kadar hakim olduğu konusunda yorum yapma imkânı doğmuştur.
Özet (Çeviri)
There is olso on intensive emotion table in divan poetry like the feeling or feelings which are wanted to given in every poetry. Since the poets of divan intend to say the most beatiful one of the written and said poems so far, the feelings are attractive and intensive in the poems which are put forward, as well. Both the fascination and the emotional valve of the words and the distinctive harmony of divan poetry as well as the indispensable using of the feeling of love which is element of traditional poetry tradition frequently gave the opportunity to express in different ways. Such that, also one of the most beatiful examples of this period belongs to Bâkî known as ''Sultan of poets'' as well. The feelings that we try to determine in all lyrics of Bâkî's Divans, were tried to get with statistical datas. Thus, the feeling maps used the least and the most intensive was formed, iy gave the opportunity to interpret what emotions dominate.