Sivil havacılıkta görevli pilotların video head ımpulse test (vHİT) ve Vestibüler Evoked Miyojenik Potansiyeler (VEMP) ile değerlendirilmesi
Evaluation of pilots in civil aviation with video head i̇mpulse test (vHİT) and Vestibular Evoked Myogenic Potential (VEMP)
  1. Tez No: 568592
  2. Yazar: MUSTAFA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM BOZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Pilotlarda mekânsal oryantasyon bozukluğu (MOB) uçak kazaları için büyük risk oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, aktif pilotların vestibüler sistemlerini C-VEMP, O-VEMP ve vHIT ile değerlendirmektir. Bu çalışmaya 31-48 yaş arası (ortalama 39.17±3.85) 30 erkek pilot ile kontrol grubu için 23-48 yaş arası (ortalama 37.53±6.10) 30 erkek gönüllü katılımcı dâhil edildi. Kulak Burun Boğaz muayenesi ve odyolojik incelemelerden sonra tüm katılımcılara C-VEMP, O-VEMP ve vHIT testleri uygulandı.C-VEMP testinde pilotlar ile kontrol grubu arasında latans ve P1-N1 amplitüd farkı değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). O-VEMP testinde pilotlar ile kontrol grubu arasında latans ve N1-P1 amplitüd farkı değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). vHIT testinde ise pilotların kazanç değerleri kontrol grubu kazanç değerleri ile uyumlu bulundu. Lateral, posterior ve anterior kanalların kazanç değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Bu çalışmada Pilotların utrikül, sakkül ve semisirküler kanalları ile bunların santral bağlantılarının normal fonksiyon gördüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In pilots, spatial disorientation is a major risk for aircraft accidents. The aim of this study is to evaluate the vestibular systems of active pilots with C-VEMP, O-VEMP and vHIT. Thirty male pilots aged 31-48 (average 39.17±3.85) and 30 male volunteer participants aged 23-48 (average 37.53±6.10) were included in this study. After ear, nose and throat examinations and audiological reviews, C-VEMP, O-VEMP, and vHIT tests were applied to all participants. There was no statistically significant difference between latency and P1-N1 amplitude values between pilots and control group in C-VEMP test (p>0.05). In the O-VEMP test, there was no statistically significant difference between latency and N1-P1 amplitude values between pilots and control group (p>0.05). In the vHIT test, the gain values of the pilots were consistent with the control group gain values. There was no statistically significant difference between the gain values of the lateral, posterior and anterior canals (p>0.05). In this study, utricular, saccular and semicircular canals of pilots and their central connections were found to function normally.