Yaşam temelli öğrenme yaklaşımı ile destekli çevre eğitiminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum, davranış ve başarılarına etkisi
The effect of environment education supported by context-based learning approach on environmental attitudes, behaviors and success of 7th grade secondary school students
  1. Tez No: 568591
  2. Yazar: FEYZA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz küresel sorunlarına bakıldığında en büyük tehdit unsuru olarak algılanan sorunun çevre kirliliği olduğu görülmektedir. Bu kirlilik ve beraberinde getirdiği problemler her geçen zaman diliminde önüne geçilemez boyutlara ulaşmaktadır. Çevre kirliliğinin neden olduğu bu sorunlar farkındalık oluşturarak gereken duyarlık, bilgi, davranış ve tutumların eğitimi ile çözülebilir. Çevre eğitimine dair teorik bilgiler öğretmenler tarafından verilse de günlük hayatla ilişkilendirilmediğinde kalıcılığını yitirmektedir. Yaşam temelli öğrenme gibi yaklaşımlar öğrencileri gerek eğitim sürecinde aktif olarak rol almalarını sağlanması gerek günlük yaşamla bağlantılar kurarak oluşturduğu yeni deneyimler ile öğrencilerde kalıcı öğrenmenin sağlanması açısından elzem olarak görülmektedir. Bu anlamda bu araştırma yaşam temelli öğrenme yaklaşımı ile destekli çevre eğitiminin ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum, davranış ve başarılarına nasıl bir etkisi olduğunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2018-2019 öğretim yılında Muş il merkezindeki devlet okulunda öğrenim gören ortaokul 7. sınıf öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada yarı deneysel yöntem, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. 7.sınıf şubelerinden bir şube kontrol, bir şube deney grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda 29 öğrenci ve kontrol grubunda ise 28 öğrenci olmak üzere toplam 57 öğrenci araştırmanın çalışma grubunda bulunmaktadır. Araştırmanın uygulama basamağı aynı fen bilimleri dersi öğretmeni tarafından gerçekleştirilmiş ve 11 hafta sürmüştür. Hem kontrol hem de deney grubunda aynı çevre konularının öğretimi yapılmıştır. Deney grubunda yaşam temelli öğrenme yaklaşımı ile destekli çevre eğitimi, kontrol grubunda ise öğretmen merkezli öğretim yöntemleri kullanılarak çevre eğitimi gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak çevre sorunlarına yönelik davranış ölçeği, çevre tutum ölçeği ve çevre başarı testi öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar için t-Testi ve Bağımlı Gruplar için t-Testi uygulanmıştır. Araştırmada yaşam temelli öğrenme yaklaşımı ile destekli çevre eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin çevreye yönelik tutum, davranış ve başarı düzeylerini geliştirmede anlamlı seviyede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam temelli öğrenme yaklaşımı ile destekli çevre eğitiminin çevre konularına yönelik tutum, davranış ve başarıları üzerindeki olumlu etkisi göz önüne alındığında, öğretim sürecinde yaşam temelli öğrenme yaklaşımına da yer verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering today's global problems; it is seen that the greatest threat element perceived is environmental pollution. This pollution and the problems it brings along become uncontrollable every passing day. These problems caused by environmental pollution can be solved through education of sensitivities, knowledge, behaviors and attitudes by raising awareness. Although theoretical knowledge concerning environment education are provided by teachers, they will be forgotten unless they are associated with daily life. Approaches such as context-based learning are considered essential because they encourage students to take an active role in the process of education and provide permanent learning for students with new experiences developed based on daily life. In this sense, the study was implemented for the purpose of examining the effect of environment education supported by context-based learning approach on environmental attitudes, behaviors and success of 7th grade secondary school students. The study was applied to the 7th grade secondary school students receiving education in a public school in the city center of Muş during the school year of 2018-2019. In the study, quasi-experimental method and experimental design with pretest-posttest control group were used. Among the 7th grades, one class was determined as the control group and another as the experimental group. A total of 57 students; 29 students in the experimental group and 28 students in the control group constituted the study group. Application stage of the study was carried out by the same science teacher in 11 weeks. Similar environmental subjects were taught in both of the control and experimental groups. Environment education was carried out by using context-based learning approach in the experimental group and teacher-centered educational methods in the control group. To collect data; Environmental Problems Behavior Scale, Environmental Attitude Scale, and Environmental Success Test were applied as pretest and posttest. In the analysis of the data; Independent Samples t-Test and Dependent Samples t-Test were used. In the study, it was concluded that environment education supported by context-based learning approach was significantly effective on developing environmental attitudes, behaviors and success of 7th grade secondary school students. In addition, it was found that context-based learning approach was more effective on developing environmental attitudes, behaviors and success than teacher-centered educational methods. Considering the positive effect of environment education supported by context-based learning approach on environmental attitudes, behaviors and success; it is believed that it is necessary to also include context-based learning approach in the process of education.