Implantüstü protezlerde farklı materyal ve tekniklerle hazırlanmış protez alt yapılarının pasif uyumlarının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
A finite element analysis: Passive fit of implant supported dentures frameworks prepared with different materials and technics
- Tez No: 568609
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasında; 5 no.lu pier abutmentı olan çizgisel ve kavisli yerleştirilmiş implantlar üzerinde zirkonya, krom-kobalt alaşımı, palladyum-gümüş alaşımı ve titanyum alaşımından oluşturulan oklüzal vidalı protez alt yapılarına vertikal ve oblik kuvvetler uyguladığında; 3, 5 ve 7 no.lu üyelerde, konnektörlerde ve protez vidasında oluşan stres değerlerini ve dağılımlarını karşılaştırılmalı olarak incelemek amaçlanmıştır. Çizgisel (Model I) ve kavisli (Model II) yerleştirilmiş implantlar için bilgisayar programında 2 adet sonlu elemanlar analiz modeli oluşturularak 3, 5 ve 7 no.lu dişleri temsil eden implantlar üzerine protez alt yapı materyalleri; 1. Zirkonya [ZrO2, (Z1,Z2)], 2. Krom-kobalt alaşımı [Cr-Co, (C1,C2)], 3. Palladyum-gümüş alaşımı [Pd-Ag, (P1,P2)], 4. Titanyum alaşımından [Ti-6Al-4V, (T1,T2)] hazırlanmış olarak programa aktarılmıştır (COMSOL Multiphysics 4.2, UK). Her üyenin bukkal tüberkülüne 100 N vertikal ve 200 N oblik kuvvetler uygulanmıştır. Hem vertikal hem de oblik kuvvet uygulamalarında; kavisli yerleştirilmiş implantlar ile karşılaştırıldığında, çizgisel yerleştirilmiş implantların protez alt yapılarının üyelerinde, konnektörlerinde ve protez vidalarında daha yüksek değerlerde maksimum Von Mises stres değerleri oluştuğu saptanmıştır. Kavisli yerleştirilmiş implantlarda protez alt yapılarına hem vertikal hem de oblik kuvvetler uygulandığında 3 ve 5 no.lu üyelerde oluşan maksimum Von Mises stres değerleri azalmasına rağmen, sadece 7 no.lu üyede oluşan streslerde artma belirlenmiştir. Elastik modülüsü krom-kobalt alaşımı, palladyum-gümüş alaşımı ve titanyum alaşımı protez alt yapılarına göre daha yüksek olan zirkonya protez alt yapılarının üyelerinde ve konnektörlerinde yüksek, protez vidasında ise daha az maksimum Von Mises stres değerleri oluştuğu belirlenmiştir. Protez vidalarında belirlenen en yüksek maksimum Von Mises stres değeri palladyum-gümüş alaşımı protez alt yapının vidasında saptanmıştır. Hem çizgisel hem de kavisli yerleştirilmiş implantların protez alt yapılarında tüm alt yapı materyallerinde; protez alt yapılarının üyelerinde, konnektörlerinde ve protez vidalarında oluşan stresler pier abutment olan 5 no.lu üyede yoğunlaşmıştır. 3, 5 ve 7 no.lu dişler bölgesinde bulunan implant üstü oklüzal vidalı protezlerin alt yapı üretiminde; elastik modülüsü zirkonyaya göre daha az olan ve protez vidasında palladyum-gümüş alaşımlarından daha az stres değerleri oluşturmaları nedeniyle CAD/CAM ile üretilen krom-kobalt alaşımı veya titanyum alaşımı protez alt yapılarının kullanılması ile pasif uyumsuzluğu daha az olan alt yapıların üretilebileceğini ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this finite element analysis (FEA) study is to compare the Von Mises stresses on linear and curved placed implant framework units, connectors and prosthetic screws of different framework materials of 5-unit screw retained fixed partial dentures (FPDs) with pier abutment. Two models were constructed and four framework materials were applied to Model I (linear) and Model II (curved); 1. Zirconia [ZrO2 (Z1,Z2)], 2. Chrome-cobalt alloy [Cr-Co (C1,C2)], 3. Palladium-silver alloy [Pd-Ag (P1,P2)], 4. Titanium alloy [Ti-6Al-4V (T1,T2)] simulated in COMSOL Multiphysics 4.2 environment. 100 N vertical and 200 N oblique forces were applied to each buccal tubercules. Maximum Von Mises stresses framework units, connectors and prosthetic screws were evaluated given by the software. Numeric results demonstrated that the stress values were higher in Model I. Since there is an increase in stress on second molar unit of the curved framework. For Model II only stresses belong to second molar unit was increased. When vertical forces were applied; the highest stress on FPDs framework was determined on Z1 group connectors. When oblique forces were applied, the highest stress was found on Z1 group canine and second premolar units. The highest stress of prosthetic screw was determined on P1 group. Palladium-silver frameworks give higher stress on prosthetic screws compared to other materials investigated in this study. Implant placement and framework materials effected the stresses on screw retained FPDs units, connectors and prosthetic screws. In both models the highest stresses were associated with the pier abutment. For all material groups zirconia had highest stress values on framework units and connectors because of their high elastic moduli. Moreover it is possible to decrease of the stresses by choosing CAD/CAM chrome-cobalt or titanium alloy instead of zirconia especially for linear placed implants which are 3th, 5th and 7th teeth location. Decreasing of the stresses may give better passive fit.