Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden Benal Nevzat Arıman'ın siyasi, kültürel ve toplumsal faaliyetleri
One of the Turkey's first woman deputies Benal Nevzat Ariman's political, cultural and social activities
  1. Tez No: 568645
  2. Yazar: RABİA MERVE KAĞNICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yaradılış, kadın ve erkekten oluşan iki türü kapsamaktadır. Bu iki tür sayesinde aileler, toplumlar, uluslar oluşmuştur. Gelişmeler ve toplumsal ilerlemeler hiçbir zaman sadece bir türün çabasıyla değil, bu iki türün ortak çabasıyla gerçekleşmiştir. Fakat ne yazık ki ortak ilerleme sonucu gelişen toplumlarda bir tür haklarını hemen ve doğrudan elde ederken, diğer tür haklarını kazanmak için kuvvetli mücadeleler vermek zorunda kalmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kadınların, ilk Türk devletlerinden Cumhuriyete uzanan geniş dönemde ne tür haklara sahip oldukları, zamanla hangi hakları elde edip hangi hakları kaybettikleri, haklarını kazanmak için verdikleri mücadeleleri ve bu mücadelelerinin sonucunda hangi kazanımları elde ettiklerine değinmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmı yani asıl çalışma konumuz olan, 5 Aralık 1934 anayasa düzenlemesiyle siyasi hayata katılma hakkı kazanan Türk kadının, ilk genel seçimlerle parlamentoya giren 18 kadından biri olan, İzmir Milletvekili Benal Nevzat Arıman'ın Türk Siyasal ve toplumsal alanda yerini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
The Creation includes both women and men. Families, societies and nations are the product of the union of men and women. Developments and social progress have never been achieved by the efforts of just one species, but through the joint efforts of men and women. Unfortunately, in the societies that have developed as a result of the common progress, while men had their rights directly (mostly innate), women had to made an effort to get their own rights. In the first part of our study, we will discuss, from the first Turkish states (large and small) to the Republic, what political, cultual and social rights women have, what rights they acquire and what rights they lose by time, their struggles to get their own rights and what kind of achievement they achieved as a result of these struggles. In the second part that constitutes the main part of the our study, we will discuss the place of the Turkish woman who is entitled to participate in political life with the constitution of December 5, 1934. In this context, we will try to determine that the status and importance of İzmir Deputy Benal Nevzat Arıman who is one of the 18 women who entered the parliament with the first general elections and her contribution to Turkish political and social life.