İlk kadın milletvekillerinden Hatı Çırpan'ın hayatı ve siyasi faaliyetleri
Life and political activities of Hatı Çırpan, one of the first female members of Parliament
  1. Tez No: 833838
  2. Yazar: FATİH AKYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BÜYÜKTOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hayatın her alanında yer alan, toplumu var eden Türk kadını siyasi arenada geçmişten günümüze birçok hakkı elde etmiştir. Türk kadını 1935 yılında ilk defa milletvekili seçmiş ve seçilme hakkını kullanmıştır. Kadınların siyasi temsili bu aşamaya kadar çok merhalelerden geçmiştir. Cumhuriyetin kazanımlarının temeli, Osmanlı'nın son döneminde atılmıştır. Sırasıyla belediye başkanı ve muhtar olan Türk kadını nihayet 17 kadın milletvekili ile 1935 seçimleri sonucunda TBMM'de yer almıştır. Köylü kadınını temsil eden ve yaşadığı yerin vekili olan Satı Kadın'da Ankara milletvekili olarak yasama görevine getirilmiştir. Babası muhtar, eşi kurtuluş savaşı gazisi olan 6 çocuklu Satı Kadın önce Kazan Köyü Muhtarlığı yapmış ve sonrasında vekil olmuştur. Meclise giren diğer kadın milletvekilleri ile birlikte komisyonlarda görev yapmış, yasama faaliyetlerinde çalışmıştır. Okuma yazmayı sonradan öğrenen Satı Kadın meclis tutanaklarında Hatı Çırpan ismi ile yer almaktadır. İsmini bizzat Atatürk değiştirmiştir. Milletvekilliği süresince içinden geldiği köylü milletini temsil eden Hatı Çırpan, mecliste ziraat komisyonunda görev yapmıştır. Tek dönem milletvekilliği yapan Hatı Çırpan görevi bitince köyüne dönmüştür. Siyasi hayatta yaşadığı olaylar Atatürk dönemi Türkiye'si hakkında bilgi vermektedir. TBMM çatısı altında yer alan ilk kadın milletvekilleri Atatürk önderliğinde elde ettikleri siyasi temsil hakkı ile ülke yönetiminde söz sahibi olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Turkish woman, who makes up the society by participating in all fields of life, has gained a lot of rights in the political arena from the past to the present. Turkish woman both elected and was elected as a member of the parliament in 1935. The political representation of women has undergone a number of stages up to their present state. The foundation of the achievementsof the Republic was laid in the last period of the Ottoman Empire. Turkish woman first became a mayor and then a headman, finally finding a place for herself in the Grand National Assembly of Turkey at the elections of 1935; the number of women deputies was 17. Satı Kadın, who was representative of the peasant woman and became the deputy of place where she lived then, was appointed to the legislative Office as the deputy of Ankara. Married to a veteran of Turkish Independence War with 6 children, Satı Kadın was the daughter of a headman. She first served as the headman of Kazan Village and later became a deputy. She served in commissions and worked in legislative activities together with the other women deputies who entered the parliment. Satı Kadın, who learned to read and write later, was included in the parliamentary minutes under the name of Hatı Çırpan. It was Atatürk himself who changed her name. Hatı Çırpan, who represented the peasant nation she came from during her parliamentary term, served in the agriculture commision in the parliament. Hatı Çırpan, who served as a deputy just for one term, returned to her village when her duty was over. The events she experienced in her political life provide information about Turkey under Atatürk. The first female deputies under the roof of the Turkish Grand National Assembly had a say in the country's administration with the political representation they obtained under the leadership of Atatürk.