Uludağ'da yetiştirilen bazı yaban mersini çeşitlerinin fenolik bileşiklerinin ve antioksidant kapasitelerinin araştırılması
Investigation of phenolic compounds and antioxidant capacities of some blueberry varieties grown in Uludag
  1. Tez No: 568654
  2. Yazar: GİZEM YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yetiştirilen yaban mersini çeşitlerinin (Vaccinium spp.) toplam antosiyanin, toplam flavonoid, toplam fenolik madde, antioksidan kapasite ve antioksidan bileşenlerin biyoalınabilirliği araştırılmıştır. Toplam fenol içeriği Folin-Ciocalteau metodu, antioksidan kapasite ise ABTS, CUPRAC ve DPPH metotları kullanılarak belirlenmiştir. Yaban mersini çeşitlerinde toplam altı fenolik standart taranmıştır. En yoğun fenolik asitlerin sırasıyla ferulik asit (12,50-147,90 mg/kg), naringin (2,50-108,70 mg/kg) ve p-kumarik asit (2,70-100,20 mg/kg) olduğu belirlenmiştir. Toplam antosiyanin 5,15-55,11 mg/kg ve toplam flavonoid 1,75-5,83 mg/g aralığında bulunmuştur. Yaban mersini çeşitlerinin, ekstrakte edilebilir toplam fenol içeriği 884,75-1510,24 mg GAE/100 g ve hidrolize edilebilir toplam fenol içeriği 800,62-1357,77 mg GAE/100 g bulunmuştur. Uludağ 2 çeşidinin ABTS, CUPRAC ve DPPH metotlarına göre, ekstrakte edilebilir fenollerinin antioksidan kapasite değerlerinin ise diğer çeşitlere kıyasla daha yüksek tespit edilmiştir. Gold Traube çeşidi toplam fenoliklerinin biyoalınabilirliği daha yüksektir. Yaban mersini çeşitlerinin antioksidan kapasitelerinin biyoalınabilirlikleri ise sırasıyla %78 (ABTS), %53 (CUPRAC), %31 (DPPH) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, total anthocyanin, total flavonoid, total phenolic compounds, antioxidant capacity and bioaccessibility of blueberries varieties (Vaccinium spp.) grown in Turkey were investigated. Total phenol content was determined by Folin-Ciocalteau method and antioxidant capacity was determined by ABTS, CUPRAC and DPPH methods. A total of six phenolic standards have been screened in the blueberry varieties. The most abundant phenolic acids were determined to be ferulic acid (12,50-147,90 mg/kg), naringin (2,50-108,70 mg/kg) and p-coumaric acid (2,70-100,20 mg/kg), respectively. Total anthocyanin was in the range of 5,15-55,11 mg/kg and total flavonoid was found in the range of 1,75-5,83 mg/g. The total extractable phenol content of the blueberry varieties was 884,75-1510,24 mg GAE/100 g and the total hydrolyzable phenol content was 800,62-1357,77 mg GAE/100 g. According to ABTS, CUPRAC and DPPH methods, the antioxidant capacity values of the extractable phenols of Uludağ 2 were higher than the other varieties. Total phenolics was more bioaccessible from the Gold Traube variety (81%). The bioaccessibility of antioxidant capacities of blueberry varieties was 78% (ABTS), 53% (CUPRAC), 31% (DPPH), respectively.