Zenginleştirilmiş eğitim programının geometri ders ve görsel algı başarısı ile matematik tutumuna etkisi
The effect of enriched curriculum on geometry and visual perception achivements, and attitudes towards mathematics
- Tez No: 568656
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Zenginleştirilmiş Eğitim Programının (ZEP) ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin geometri ders ve görsel algı başarıları ile matematiğe ilişkin tutumlarına etkisini incelemektir. Bu amaçla, karma yöntem ile bir araştırma yürütülmüştür. Bu kapsamda nicel ve nitel analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Aydın ili Efeler ilçesindeki özel bir okulda 4. sınıfta öğrenim gören toplam 37 öğrenci araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Bu öğrenciler 10 hafta boyunca ZEP uygulamaları içeren derslere katılmışlardır. Araştırma verileri; Geometri Başarı Testi (GBT), Matematikle İlgili Düşünceler Anketi, Görsel Algı Testi (GAT), öğrenci günlükleri ve araştırmacı günlüğü aracılığı ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 25.0 yardımıyla ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler ile ilişkili örneklemler için t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılmıştır. Nitel analizlerde ise içerik analizi tekniğine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda, GBT ön test ortalaması 16,19; son test ortalaması ise 17,24 olarak tespit edilmiştir. Matematiğe ilişkin olumlu düşünceler ön test ortalaması 3,29; son test ortalaması ise 3,21; olumsuz düşünceler ön test ortalaması 2,59; son test ortalaması ise 2,51 olarak bulunmuştur. Ayrıca görsel algı ön ve son test ortalamaları 9,89 ve 10,81 olarak tespit edilmiştir. Yapılan t-testleri sonucunda, ilkokul 4. sınıfta uygulanan Zenginleştirilmiş Eğitim Programı, öğrencilerin geometri ders başarılarına ve görsel algı becerilerine anlamlı bir katkı sağlamaktadır (p0,05). ANAHTAR SÖZCÜKLER: Zenginleştirmiş Eğitim Programı, Geometri başarısı, Görsel Algı, Matematiğe Yönelik Tutum.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of enriched curriculum on 4th graders` geometry and visual perception achievements, and attitudes towards mathematics. For this purpose, a mixed method research was carried out. In this context, quantitative and qualitative analysis methods were used together in the study. A total of 37 primary school fourth graders in a private school in the city center of Aydin formed the sample of this study. These students participated in geometry lessons that included ZEP activities for 10 weeks. Research data were collected by `Geometry Achievement Test (GBT)`, `Thoughts about Mathematic Questionnaire (Attitude Scale)`, `Visual Perception Test (GAT)`, student diaries and researcher diary. In the analysis of the quantitative data, t-test and Wilcoxon signed rank test were used for the samples related to descriptive statistics such as mean and standard deviation by using SPSS 25.0. In qualitative analysis, content analysis was employed. As a result , pre-test average of GBT was found as 16,19; and the post-test average was found as 17,24. Pre-test average of positive thoughts about mathematics was 3,29; post-test average was 3,21; pre-test average of negative thoughts was 2,59; and the post-test average was 2,51. In addition, visual perception pre-test and post-test averages were determined as 9,89 and 10,81. As a result of the t-tests, the enriched curriculum implemented for the 4th graders provided a significant contribution to the students' geometry and visual perception achievement s(p0,05). KEYWORDS: Enriched Curriculum, Geometry Achievement, Visual Perception, Attitude towards Mathematics