4857 Sayılı İş Kanununa göre fazla çalışma ve Yargıtay kararları çerçevesinde fazla çalışma sayılmayan haller
Overtime work according to Labor Law No. 4857 and exceptional cases within the scope of supreme court decisions
  1. Tez No: 568672
  2. Yazar: DUYGU ÜSTÜNER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışma süreleri İş Hukuku tarihi boyunca sürekli değişim içinde olmuştur. Bu değişim yalnızca sürelerin uzaması veya kısaltması şeklinde değil, ayrıca esnekleşme yönündedir. Fazla çalışma kavramı da çalışma süresinde yaşanan değişimlerin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma süreleri ve fazla saatlerle çalışma kavramları işçi ve işveren ilişkisindeki temel unsurlardır. Bu anlamda da en sık ihtilaf yaşanan konulardan olmuştur. Çalışmamızın amacı, fazla çalışma ve fazla saatlerle çalışma kavramlarını çalışma süreleri ile bağlantılı olarak inceleyerek, Yargıtay tarafından istisnai olarak belirlenen fazla çalışma ücretine hak kazandırmayan halleri değerlendirmektir. Bu konuda yaşanan, Yüksek Mahkeme önüne taşınmış ihtilaflar çalışmamızda ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışma süresi, fazla saatlerle çalışmalar ve fazla çalışma açısından önem taşıyan haller incelenmiştir. İkinci bölümde ise, fazla saatlerle çalışmanın sonuçları ve Yargıtay kararları ışığında fazla çalışma ücretine hak kazandırmayan haller ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Working hours have been constantly changing throughout the history of Labor Law. This change is not only in the form of lengthening or shortening of the periods, but also in the direction of flexibility. The concept of overwork has also emerged as a result of changes in working time. The terms of working hours and overtime working are the basic elements in the relationship between employees and employers. In this sense, it was one of the most frequent areas of conflict. The purpose of our study is to examine the concepts of overtime working in relation to working hours and to evaluate the cases that do not qualify for the overtime work fee determined by the Supreme Court. Disputes brought to the Supreme Court are discussed in detail in our study. Our study consists of two parts. In the first part, working hours, overtime working and the conditions which matter for overtime working are examined. In the second part, the results of the overtime working and the cases that do not qualify for overtime wages in the light of the decisions of the Supreme Court are discussed.