Holistik pazarlama unsurlarının müşteri sadakati üzerine etkisi: Bankacılık sektörü üzerine araştırma
The effects of holistic marketing elements on customer loyalty: A research in banking sector
- Tez No: 568673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM KORKUT ALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmada ilişkisel pazarlama, içsel pazarlama, bütünleşik pazarlama ve performans pazarlaması olarak dört unsuru bulunan holistik pazarlama kavramının müşteri sadakati üzerindeki etkisi bankacılık sektörü içerisinde incelenmiştir. Unsurlar detaylı bir şekilde ele alındıktan sonra yüz yüze anket yöntemi ile Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapıkredi Bankası özelinde 389 kişi ile anket yapılmıştır. Anket verileri SPSS programı ile analiz edildikten sonra elde edilen sonuç, holistik pazarlama unsurlarının bankacılık sektörü içerisinde müşteri sadakati üzerinde kısmi bir etkisi olduğu yönündedir. Holistik pazarlama unsurlarından sadece bütünleşik pazarlama ve performans pazarlamasının müşteri sadakati üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research it was analyzed the effects of holistic marketing on customer loyalty in the banking sector. The elements of holistic marketing are relationship marketing, internal marketing, integrated marketing and performance marketing. After these elements were researched in detailed, it is made face to face survey with the 389 customers of Garanti Bank, İs Bank and Yapıkredi Bank. The survey was analyzed in SPSS and the result is that holistic marketing has a partial effect on customer loyalty. The reason is that only integrated marketing and performance marketing have meaningfull and positive effects on customer loyalty.