İnsan-insan ilişkilerinde Kur'an'da geçen üslûp biçimleri
The forms of stylistics in human and human relations in the Qur'an
- Tez No: 568682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmamızda, insana bütün boyutlarıyla ve hayatın her aşamasında rehberlik yapan Kur'an-ı Kerim'in insanlar arasındaki iletişimdeki üslûp biçimlerine nasıl yön verdiği araştırılmıştır. Kur'an'ın amaçlarından biri de Allah'ın istediği ölçü ve niteliklerde bir birey ve toplum ilişkisi kurmaktır. Bu açıdan Kur'an, insanların birbirleriyle olan iletişimlerine ve bu iletişimde kullandıkları üslûp biçimlerine önem verir. Veri toplama ve analiz yöntemiyle yapılan bu çalışmada, Kur'an'ın iniş süreci dikkate alınarak ilgili âyetler incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, insan ve üslûp kavramlarının kavramsal analizi yapılmış ve insanın bazı temel niteliklerinin üslûplarına doğrudan veya dolaylı olarak etki ettiği tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise inançlarına göre insanlar arasındaki üslûp biçimleri, Mekkî ve Medenî âyetler bağlamında ele alınmış, daha sonra inanan birey ve toplum olarak karşılaşılan diğer üslûp biçimleri tespit edilmiştir. Bu tespitlerimizde, Müslümanlar arasında etkin ve saygın bir yeri olan Kur'an'ın, onların üslûplarına olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated how the Qur'an, which guides human beings in all aspects and at every stage of life, shapes the styles of communication between people. One of the aims of the Qur'an is to establish an individual and society relationship in the dimensions and qualities that Allah wants. In this respect, Qur'an gives importance to people's communication with each other and the forms of stylistic they use in this communication. In this study, which was conducted with data collection and analysis method, the related verses were examined by taking into account the landing process of Qur'an. In the first part of the study, the conceptual analysis of the concepts of stylistic and human has been done and it has been determined that some basic qualities of the person directly or indirectly affect their stylistic. In the second part of the study, the forms of stylistic among people according to their beliefs were examined in the context of the revelations in Mecca and Medina, and then other forms of stylistic encountered as individuals and society were determined. It is concluded that the Qur'an, which has an effective and respected place among the Muslims, has a positive effect on their stylistics.