Kur'an-ı Kerim'de 'Yâ Eyyühennâs' ve 'Yâ Eyyühellezîne Âmenû' hitabını içeren ayetlerin haber ve talebî inşâ üslûpları çerçevesinde incelenmesi
Examination of the ayats which include the way of addressing as 'Ya Ayyuhannas' and 'Ya Ayyuhallazina Amanu' in Qur'an within the framework of the styles of habar and inshâ
- Tez No: 769749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İletişim, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. İnsanların barış ve huzur içinde yaşayabilmeleri de savaşlarla dünyayı yaşanmaz bir yer haline getirmeleri de birbirleri ile olan etkili ya da eksik iletişimin sonucudur. İslam dini de insanların barış ve huzur içinde yaşamasını öncelemekte ve bunun için de bazı kurallar koymaktadır. Peygamber'in (s.a.v.) sünnetinde uygulamalı olarak yer alan, Müslümanların birbirleri ile olan ilişkilerini, bireysel ve sosyal yaşantılarını ve Müslüman olmayan diğer topluluklarla ilişkilerini düzenleyen bu kuralların birçoğu İslam'ın temel kaynağı ve kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'de farklı üslûp ve ifade tarzları ile aktarılmıştır. Bu çalışmanın gayesi de Kur'an-ı Kerim'de geçen“Ey insanlar!/ يَا أَيُّهَا النَّاسُ”ve“Ey iman edenler!/ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا”hitabının yer aldığı, Allah'ın kullarına seslendiği, bir şeyleri haber verdiği, emrettiği, yasakladığı veya onlara soru sorduğu bu ayetleri haber ve talebî inşâ üslûpları açısından ele alıp ayetlerin barındırdığı üslûpları tespit etmek, ayetlerdeki ifade tarzlarının günlük hayatta, toplumsal ilişki ve iletişimde kullanılabilirliğini, ayetlerde işlenen konuların farklı durumlara örnek teşkil edip etmeyeceğini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Communication is an essential part of human life. The fact that people can live in peace and tranquility, and that they make the world an uninhabitable place through wars, is the result of effective or poor communication with each other. The religion of Islam also prioritizes people to live in peace and tranquility and sets some rules for this. Many of these rules –which are applied in the sunnah of the Prophet and which regulate the relations of Muslims with each other, their individual and social lives and their relations with non-Muslim communities– are placed in Qur'an, the main source and the holy book of Islam, in different styles and expression forms. The aim of this study is to examine the ayats which have the phrases“Ya ayyuhannas / O people”and“Ya ayyuhallazina amanu / O you who believe”, which Allah has addressed His servants, and in which He has informed, commanded, forbidden or asked questions, in terms of the styles of“habar”and“inshâ”. The other aim of this study is to determine the styles contained in these ayats; to find out the usability of their expression styles in daily life, social relations and communication; and to reveal whether the issues in the ayats will set an example for different situations.