Hasan Tahsin'in Çin'de İslamiyet adlı eserinin transkripsiyonu ve bilgilerinin değerlendirilmesi
The transcription and the evaluation of the information in book by Hasan Tahsin 'Islam in China'
- Tez No: 568684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN GENCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Müslümanların İslamiyet'i yayma, ticaret yapma ve bunun gibi çeşitli nedenlerle kendi ülkelerinden uzaklaşarak yerleştikleri ülkelerden biri de Çin'dir. Çin'de, İslamiyet'in ilk defa ne zaman ve ne şekilde ortaya çıktığı, nasıl yayıldığı ve ne durumda olduğu hakkındaki bilgiler sınırlıdır. Genel anlamda konu hakkında yeterli kaynakların olmayışı bu alanın incelenmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışma, Tercüman-ı Hakikat gazetesinde bölüm bölüm yazıldıktan sonra kitap haline getirilen Hasan Tahsin'in“Çin'de İslamiyet”adlı eserinin değerlendirilmesi niteliğindedir. Çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Hasan Tahsin tarafından kaleme alınan bu değerli eseri Türkiye Türkçesine transkribe edip içeriğindeki bilgileri diğer kaynaklarda ki bilgilerle mukayese ederek Türk Tarihçiliğine katkı sağlamaktır. Ayrıca kitap çevrilirken kitabın her bir sayfasında ki satırlara numara verilmiş, içeriğindeki bilgilerin doğruluğunu ortaya çıkarma babında gerekli görülen bazı olaylar sayfa altına dipnot verilmek suretiyle burada değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada Çin Tarihi, Çin'de İslamiyet'in ortaya çıkışı ve Çinli Müslümanların dini, kültürel hayatlarına dair tespit edilen bilgilerin yanında onların günlük yaşamları hakkında da önemli bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the countries that Muslim people settled by withdrawing from their own countries for various reasons is China. The information about how Islam spread for the first time in China, how it oppeared and its situation is limited. Since there is not enough source on this subject, it is diffucult to make research about it. This thesis is the qualification of the book by Hasan Tahsin“Islam in China”which became a book after written as parts in the newspaper called“Tercuman-ı Hakikat”the aim of this research is to bring in this precious work that Hasan Tahsin wrote in the last area of the Ottoman Empire into Turkish history by translating and comparing the information with other resources. Additionally, each page of the book was numbered and same significant events were investigated and glassed in this study so as to reveal the truth value of information in the book while the book was being translated. In this research, it is also affered essential information about Chinese history, appearence of Islam in China and religious, curtural and daily life of Chinese Muslim as well.