İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı BEL_Yz_ O0092 numaralı Şiir Mecmuası (1a-85a v.) ve MESTAP'a göre tasnifi
A Poetry Mecmua numbered BEL_Yz_ O0092 which is at İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı (1a-85a v.) and Its Classification According to MESTAP
- Tez No: 568696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÇÖM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Çalışmamız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı BEL_Yz_ O0092 numaralı mecmuanın 85 varaklık bölümünün tanıtımı ve muhtevası ile manzum kısmının transkripsiyonlu metninden oluşmaktadır. Bu iki ana bölümün akabinde mecmuaya ait MESTAP tabloları yer almaktadır. 172 varaktan oluşan bu mecmuanın çalışmış olduğumuz kısmı 85 varaklık kısmıdır. Burada değerlendirmeye alınmayan 2 Farsça şiir ve toplamda 84 şaire ait 425 şiir vardır. Şiirler tespit edebildiğimiz kadarıyla 16, 17 ve 18. yüzyıllardan seçilmiştir ve şairi bulunmayan 51 şiir bulunmaktadır. En fazla şiir Nedîm'den alınmış olup onu Bâkî, Pîrî, Nâbî, Vehbî, Âsım, Yahyâ ve Rûhî takip etmektedir. Çalışmamız kaynaklarda bulunmayan şiirlerle edebiyat tarihine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study consists of the description and contents of the 85 pieces of leaves of mecmua numbered BEL_Yz_ O0092 at the İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı and transcription of the poetical parts of it. Afterwards, these two main sections are followed by MESTAP tables belonging to the mecmua. The whole mecmua consists of 172 leaves while we have studied 85 parts of it. The parts that are not included in our study cover two Farsi poems and 425 poems of 84 poets in total.Among the poems selected, probably, from the 16 th, 17 th and 18 th centuries, there are 51 poems that cannot be found in the sources. The general run of the poems belongs to Nedim and then Bâkî, Pîrî, Nâbî, Vehbî, Âsım, Yahyâ and Rûhî respectively. Our study contributes to the history of Turkish Literature through introducing poems which remain unknown in the sources.