Mecmû'a-i Eş'âr İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_o0092 (Vr.43a-86a)(İnceleme-tenkitli metin)
Mecmû'a-i Eş'âr Istanbul Metropolitan Municipality Ataturk Library Bel_Yz_o0092 (Vr.43a-86a)(Review-crictive text)
- Tez No: 814363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TANRIBUYURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Mecmualar; her biri birer hazine kadar değerli, kökleri asırlar öncesine uzanan bir edebiyat geleneğini içerisinde barındıran, açıldıkça kıymeti daha da anlaşılan birer sandık niteliğindedir. Bu ehemmiyetin farkında olan araştırmacılar, özellikle son yıllarda bakışlarını bu alana yönelterek mecmualar üzerine yaptıkları çalışmalarla edebiyat tarihine ışık tutmayı amaçlamaktadırlar. Zira yazıldıkları dönemin antolojileri niteliğindeki şiir mecmuaları kadar devrin edebi zevkini, şiir beğenisini, edebi mahfillerini, yansıtmanın yansıtan başka bir tür yok gibidir. Mecmuaların yukarıda da değinilen önemini kavrayıp aynı hassasiyetle yaklaşılarak hazırlanan bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_O009 numarada kayıtlı“Mecmû'a-i Eş'âr ”adlı eserin 43a-86a varak aralığını kapsamaktadır. İncelemeye alınan bölüm, çoğunluğu 16. ve 17. yüzyıl şairleri olmakla birlikte 18. ve 19. yüzyıl şairlerinden de toplamda 82 şairin 2 kaside, 170 gazel, 1 tahmis, 1 müstezat, 1 murabba, 4 tarih, 1 kıta ve 19 müfredini barındırmaktadır. Bunların yanı sıra mecmuada kime ait olduğu tespit edilemeyen 2 kıta, 1 muamma ve 10 müfret yer almaktadır. İki ana başlıktan oluşan çalışmanın ilk bölümünde mecmuaların önemine ve MecmûǾa-i Eşʻâr'ın genel özellikleri ele alındıktan sonra ikinci bölümde Mecmû'a'daki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması sonucunda ortaya çıkan tenkitli metni içermektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry anthologies; Each of them is as valuable as a treasure, it is a chest that contains a literary tradition that has roots going back centuries, and its value is understood more and more as it is opened. Researchers, who are aware of this importance, aim to shed light on the history of literature with their studies on poetry anthologies by directing their gaze to this field especially in recent years. For there seems to be no other genre that reflects the literary taste, the appreciation of poetry, the literary assemblies of the period as much as the poetry anthologies that are anthologies of the period in which they were written. This study, which was prepared by understanding the importance of the poetry anthology mentioned above and approaching them with the same sensitivity, covers the 43a-86a leaf range of the work titled“MecmûǾa-i Eşʻâr”registered in Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library Bel_Yz_O009 number. The section under review is mostly composed of 16th- and 17th-century poets, but also of the 18th and 19th centuries. It contains 1 odes, 171 ghazals, 1 tahmis, 1 müstezat, 1 murabba, 4 dates, 1 continent and 19 mufreds of 82 poets from the century poets. In addition to these, there are 2 continents, 1 enigma and 10 mufrets in the poetry anthology, whose identity cannot be determined. In the first part of the study, which consists of two main titles, the importance of poetry anlologies and the general characteristics of MecmûǾa-i Eşʻâr are discussed, and in the second part, the critical text that emerged as a result of reading the poems in MecmûǾa compared with the forms in the divans is included.