Mecmû'a-i Eş'âr İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_o0092 (Vr.1a-43a)(İnceleme-Tenkitli metin)
Mecmû'a-i Eş'âr Istanbul Metropolitan Municipality Ataturk Library Bel_Yz_o0092 (Vr.1a-43a)(Review-Crictive Text)
- Tez No: 867244
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türk edebiyatının en mühim dönemlerinden biri olan klasik Türk Edebiyatı, hiç şüphesiz birikimiyle günümüz için büyük bir miras olarak kabul edilir. Geçmişten günümüze doğru süregelen bu birikimin ortaya çıkarılıp anlaşılması ve faydalanılabilmesi için birçok çalışmaya imza atılmıştır. Bunlardan biri de günümüzde ehemmiyetli bir çalışma alanının konusunu teşkil eden şiir seçkisi mahiyetindeki mecmualardır. Mecmualarla ilgili yapılan bu tür çalışmalar, kültürel mirasın geleceğe taşınmasında ve anlamlandırılmasında kilit rol üstlenmektedir.Mecmuaların önemi göz önünde bulundurulup büyük bir hassasiyet gözetilerek hazırlanan bu çalışma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_O0092 numarada kayıtlı“Mecmû'a-i Eş'âr ”adlı eserin 1a-43a varak aralığını içermektedir. Söz konusu eserin incelenen bu bölümünde tespit edilen şair sayısı 26 olup toplam şiir sayısı ise 231'dir. Bu bölümdeki şiirler; 166 gazel, 57 müfret, 4 şarkı, 2 kıt'a, 1 kaside ve 1 mısradan oluşur. Şairlerin daha çok 18. yüzyıla ait oldukları tespiti yapılmakla beraber 15, 16, 17 ve 19. yüzyıllara ait şairlerin de kendilerine bu Mecmû'a'da yer buldukları görülür. Ayrıca belirlenen toplam 231 şiirden, şairleri tespit edilen şiir sayısının 185 olduğu, tespit edilemeyenlerin sayısının ise 46 olduğu belirlenmiştir.Çalışmayı oluşturan temel iki başlığın birinci kısmında mecmuaların mahiyeti, önemi ve Mecmû'a-i Eş'ar'n umumi hususiyetleri irdelenmiş; ikinci kısmında ise Mecmû'a'da bulunan şiirler ile bahse konu şairlerin divanlarındaki şiirlerinin mukayese edilmesi sonucu oluşan tenkitli metne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Classical Turkish Literature is one of the most important periods of Turkish literature, undoubtably, it is considered to be a great heritage for today's accumulation. Many studies have been carried out, in order to, understand, benefit and reveal the accumulations of the past to the present date. One of these, are the poetry collections, that constitutes to the important field of study and research today. The studies on poetry anthologies, play a key role in carrying cultural heritage to the future and making sense of it all.This study, which was prepared with great sensitivity, considering the importance of poetry anthologies, includes the 1a-43a folios interval of the work titled,“Mecmû'a-i Eş'âr”. It is registered in the Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library numbered BEL_YZ_O0092.The number of poets identified in this section of this work, is 26 and the total number of poems is 231. The poems in this section consist of 166 ghazals, 57 syllables, 4 songs, 2 stanzas, 1 ode and 1 verse. Although, the poets are mostly from the 18th century, poets from the 15th, 16th, 17th and 19th centuries also find a place in this Mecmūʿa. In addition to this, out of the 231 poems, the total number of poems whose poets were identified is, 185 and the number of poems, whose poets could not be identified is, 46.In the first part of the study, the importance of nature and general characteristics of poetry anthologies and the Mecmūʿai Eşʿar, were examined. In the second part, it includes the critical text, which is formed, as a result of comparing and reading the poems, in the Mecmūʿa, with the poems, in the divans of the poets in question.