Time, cost and quality management of mass housing projects
Toplu konut projelerinin zaman, maliyet ve kalite yönetimi
- Tez No: 56872
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz TOPLU KONUT PROJELERİNİN ZAMAN, MALİYET VE KALİTE YÖNETİMİ Topuz, Mehmetcan Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr. Talat Birgönül Ocak 1996, 123 sayfa Bu çalışmanın amacı, toplu konut projelerini zaman, maliyet ve kalite yönetimi yönlerinden incelemektedir. Bu incelemeyi gerçekleştirebilmek için, toplu konut projesi kavramı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu açıklamalarda, başarılı bir toplu konut projesi ve onun ana özelliklerini oluşturan çalışma ve aktiviteler, profesyonel müşavir kontrol gözüyle irdelenmiş ve zaman, maliyet ve kalite yönetimi değerlendirmeleri yapılarak aralarındaki karşılıklı etkileşim belirlenmiştir. Bu değerlendirmelerin ışığında, problemli durumların meydana çıkışı Türkiye'den gerçek örneklerle desteklenerek tartışılmış; gecikmelerin, maliyet artışlarının ve kaliteden sapmaların ana sebepleri maddeler halinde gruplanmıştır. Sonuçta, zaman, maliyet ve kalite yönetiminde başarılı sonuçlara ulaşmak için alınması gerekli tedbirler önerilmiştir. Zaman, maliyet ve kalite, proje başarısını ölçen proje parametreleridir. Zaman diğerlerini de etkileyen en önemli faktördür. Projede zaman, proje süresi demektir. Projenin tamamlanması istenen tarih, projeyibu tarihte tamamlamak için gerekli yapım teknolojisi ve ekipmanların fiyatı ile mevcut finansal şartların bir fonksiyonudur. Projede kalite, müşterinin ihtiyaçlarına ve tercihlerine yeterli tatmin sağlaması umulan düzeydir. Maliyet, projeyi planlanan zamanda ve planlanan kalite düzeyine uygun olarak bitirmek için ödenmesi gereken bedeldir. Başka bir deyişle, projeyi planlanan zamanda bitirmek için gereken yapım teknolojisi ve ekipmanların fiyatı ile projenin belirlenen kalite düzeyine ulaşması için gerekli malzeme ve işçilik bedelinin toplamıdır. Anahtar Kelimeler : Toplu Konut Projesi; Türkiye'deki Toplu Konut Projelerinin Zaman, Maliyet ve Kalite Yönetimi; Zaman, Maliyet ve Kalitenin Karşılıklı Bağımlılığı; Türkiye'den Gerçek örnekler vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TİME, COST AND OUALITY MANAGEMENT OF MASS HOUSING PROJECTS Topuz, Mehmetcan M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Asst.Prof.Dr. Talat Birgönül January 1996,123 pages The main scope of this thesis is to examine mass housing projects with respect to their time, cost and quality management aspects. in order to perform such an analysis, the concept of mass housing project is fully explained. in these explanations, the studies and activities that make up a succesfull mass housing project and its main features are pointed out from the stand point of a professional supervising consultant. Then, time, cost and quality management evaluations are made and the interdependency betvveen them is explored. in the light of these assesments, shortcomings of the mass housing projects are discussed with reference to real case studies from Turkey, and the main causes of delays, cost overruns and quality deviations are determined. Finally the necessary precautions which should be taken for achieving successful results in terms of time, cost and guality aspects are suggested. Time, cost and quality are the project parameters that measure the project success. Time is the most important variable which highly effects iiithe others. Time in project is the duration. it is the function of the desired date on which the project should be completed; the price of construction technology and required equipments to complete the project on desired date and existing financial conditions. Ouality is the suitability to goal. Ouality in project, is the expected level vvhich provide adequate safisfaction to customer needs and preferences. Cost is the total price vvhich should be paid to complete the project on planned date and in compliance with planned level of quality. That is; it is the sum of the price of the construction technology and required equipments to complete the project on desired date and the price of materials and vvorkmanship, required for the specified quality level of the project. Keyvvords : Mass Housing Projects; Time, Cost and Ouality Management of Mass Housing Projects in Turkey; Interdependency of Time, Cost and Ouality; Case Studies from Turkey