Tünel ve konvansiyonel kalıp sistemlerinin karşılaştırmalı maliyet analizi
Evaluating the cost efficiency of different formwork systems in mass housing
  1. Tez No: 970578
  2. Yazar: BURHAN TEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, aynı yapısal tasarıma sahip çok bloklu bir konut projesi özelinde, konvansiyonel kalıp sistemi ile tünel kalıp sisteminin maliyet, süre, iş gücü ve kalite açısından karşılaştırmalı analizi gerçekleştirilmiştir. Kalıp sistemleri, betonarme yapı üretiminde yalnızca betonun şekillendirilmesini değil, aynı zamanda inşaat süreci boyunca zaman yönetimi, iş gücü planlaması, maliyet kontrolü ve yapı kalitesinin sürdürülebilirliğini doğrudan etkileyen temel bileşenler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda yapılan sistem seçimi, sadece teknik değil aynı zamanda ekonomik ve stratejik sonuçlar doğurmaktadır. Araştırmada öncelikle iki kalıp sistemine ilişkin literatür taraması yapılmış, ardından gerçek bir konut projesi üzerinden her iki sistemle metraj çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında döşeme, perde, kolon ve kiriş elemanlarının yüzey alanları hesaplanarak 2025 yılı T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın birim fiyat analizleri esas alınarak maliyet hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, tünel kalıp sisteminin yüksek ilk yatırım maliyetine rağmen uzun vadede düşük iş gücü ihtiyacı, kısa yapım süresi, yüksek tekrar kullanımı ve yüzey kalitesi avantajları sayesinde toplam proje maliyeti üzerinde olumlu bir etki sağladığı gözlemlenmiştir. Konvansiyonel kalıp sisteminin esnek mimari projelere uyum sağlama, düşük başlangıç maliyeti gibi avantajlarına karşın, yüksek işçilik giderleri ve uzun yapım süresi nedeniyle büyük ölçekli projelerde verimliliği düşürdüğü tespit edilmiştir. Tünel kalıp sisteminin ise özellikle tekrarlayan plan tipolojilerine sahip büyük ölçekli projelerde zaman ve maliyet açısından daha rasyonel bir tercih olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma sonuçları, sektör profesyonellerine proje tipi ve hedeflerine göre en uygun kalıp sisteminin seçimi konusunda bilimsel temelli bir karar desteği sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative analysis of conventional and tunnel formwork systems applied to a multi-block residential project with identical structural design. Formwork systems are critical components in reinforced concrete construction, not only shaping the structure but also directly influencing time management, labor planning, cost control, and overall construction quality. Therefore, the selection of a formwork system has far-reaching technical, economic, and strategic implications. The study begins with a comprehensive literature review on the two systems and proceeds with quantity takeoff and cost analysis based on a real-life residential building. Formwork surface areas of elements such as slabs, walls, columns, and beams were calculated separately for each system. Based on 2025 unit price data published by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change, material, labor, and equipment costs were estimated. The findings reveal that although tunnel formwork systems require higher initial investment, they offer significant long-term cost advantages due to their low labor requirement, faster construction cycle, high reusability, and superior surface quality. In contrast, conventional formwork systems are more flexible and have lower upfront costs but tend to generate higher labor expenses and longer construction durations, making them less suitable for large-scale, repetitive projects. Tunnel formwork proves to be a more rational choice for mass housing developments due to its time and cost efficiency. This research aims to support construction professionals in choosing the most appropriate formwork system by providing a scientific, data-based evaluation grounded in real project applications.