Ulusal gücün ölçülmesi; Jeoekonomik güç indeksi
Measurement of national power; Geoeconomic power index
- Tez No: 568767
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Devletlerin var oluşundan bu yana devletler arası ilişkiler politikasının genel çerçevesini güç politikaları çizmiştir. Devletlerin gerek çıkarlarını koruma gerekse taleplerini karşı tarafa kabul ettirme konusunda sahip olduğu maddi ve manevi potansiyellerini oluşturan güç kavramı hayli önemlidir. Bir ülkenin; coğrafi konumu, doğal kaynakları, askeri kapasitesi, endüstriyel kapasitesi, nüfus yapısı, diplomasi yapısı ulusal gücünü gösteren temel etmenler olmakla birlikte zaman içerisinde değişen dengeler sayılan unsurların önem sırasını değiştirebilmektedir. Değişen uluslar arası ekonomi politik yapıya paralel olarak devletlerin güç savaşımında uyguladığı politikalar da değişmiş önceleri toprak kazanma, yüksek nüfusa sahip olma, askeri çatışma vb. şekilde jeopolitik temelli politikaların yerini zamanla ekonomik entegrasyonların, teknolojinin, ekonomik büyümenin ve daha pek çok ekonomik verinin içinde barındığı jeoekonomik temelli politikalar almıştır. Çalışmanın ilk bölümünde güç kavramı tanımlanmış, gücü oluşturan temel unsurlar sıralanmış ve ekonomi politiğe temel yaklaşımlar açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde geçmişten günümüze yapılan kritik, politik ve ekonomik faktörlerin yer aldığı çeşitli analistler tarafından yapılan güç analizleri tablolaştırılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde merkantilist, emperyalist, liberal kurumsalcı ve hegemonik jeoekonomi stratejilerin temel unsurlarını barındırdığı jeoekonomik endeks yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of states, the general framework of the policy of international relations has drawn power policies. The concept of power, which constitutes the material and spiritual potentials of the states to protect their interests and accept their demands to the other side, is very important. A country; While the geographic location, natural resources, military capacity, industrial capacity, population structure, diplomacy structure are the main factors that show the national power, the changes in time can change the importance of the elements considered. Parallel to the changing socio-economic structure, the policies implemented by the states in the struggle for power have also changed, such as gaining land, having a high population, military conflict and so on. Geopolitical-based policies have been replaced by geoeconomic policies based on economic integration, technology, economic growth and many other economic data. In the first part of the study, the concept of power is defined, the main elements that constitute the power are listed and basic approaches to political economy are explained. In the second part of the study, the power analyzes performed by various analysts including critical, political and economic factors from the past to the present are tabulated. In the third and last part of the study, there are geoeconomic index where the fundamental elements of mercantilist, imperialist, liberal institutionalist and hegemonic geoeconomics strategies are included.