Mathematical modelling and computer simulation of internal friction spektrum associated with interaction of dislocations and foreing interstitial atoms
Dislokasyonlar ile yabancı arayer atomları arasındaki etkileşime bağlı iç sürtünmenin matematik modellenmesi ve bilgisayar simülasyonu
  1. Tez No: 56879
  2. Yazar: MEHMET RAUF GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK Ö. OĞURTANI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV OZ DISLOKASYONLAR İLE YABANCI ARAYER ATOMLARI ARASINDAKİ ETKİLEŞİME BA?LI İÇ SÜRTÜNMENİN MATEMATİK MODELLENMESİ VE BİLGİSAYAR SİMÜLASYONÜ Güngör, Mehmet Rauf Doktora, Metalürji Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tank Ö. Oğurtanı Ocak 1996, 92 sayfa Dislokasyonlardaki kinklerle arayer atomları arasındaki etkileşimden dolayı meydana gelen iç sürtünme olayım canlandırmak için arayer atomlarının kinklerin çekim alanlarının etkisinde difüzyonunu da içeren yeni bir matematik model geliştirilmiştir. Bu modelle, literatürde ilk olarak, Snoek-Koster ve dislokasyonların etkisiyle güçlenmiş Snoek tepeleri tiplerindeki soğuk işlem tepelerinin yaşlanmalarım içeren tam bir gevşeme tayfi bilgisayarla başarılı olarak canlandırılmıştır. Arayer atomlarının dislokasyonlar üzerine (geniş alan difüzyonu) ve dislokasyon boyunca kinkler üzerine (kısa alan diyüzyonu) meydana gelen segregasyonu sonucu meydana gelen soğuk işlem tepelerinin yaşlanması olayı araştırılmıştır. Sıra dışı kuvvet dalga boyu bağımlılığı ve dislokasyon etrafındaki Cottrell atmosferinin yırtılması gözlemlenmiştir. Anahtar Sözcükler : İç sürtünme, soğuk işlem tepesi, dislokasyon etkili Snoek tepesi, Snoek-Koster tepesi.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT MATHEMATICAL MODELLING AND COMPUTER SIMULATION OF INTERNAL FRICTION SPECTRUM ASSOCIATED WITH INTERACTION BETWEEN DISLOCATIONS AND FOREIGN INTERSTITIAL ATOMS Güngör, Mehmet Rauf Ph.D., Department of Metallurgical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Tank ö. Oğurtanı January 1996, 92 pages A new mathematical model for the internal friction due to interaction between geometric dislocation kinks and foreign interstitial atoms has been developed which contains the feature of diffusing interstitials with the influence of the attraction field of kinks. Computer simulation experiments of a complete relaxation spectrum containing the aging of cold-work peaks of the kinds Snoek-Koster and dislocation enhanced Snoek effect has been done successfully with this model for the first time in literature. The aging of cold-work peaks due to the segregation of intersititials on dislocations (long range diffusion) and on kinks along dislocation (short range diffusion) has been studied. Anomalous amplitude dependence and tearing of Cottrell atmosphere around a dislocation have been observed. Key words : Internal Friction, cold-work peak, dislocation enhanced Snoek effect, Snoek-Koster peak.