Islami finansal araçların borsa işlemlerinde takası
Clearing of trading operations in Islamic financial securities
- Tez No: 568846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SIRMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sermaye piyasalarında gün geçtikçe daha fazla İslami ürün ihraç olunmakta ve bu ürünlerin işlem hacmi zamanla artmaktadır. Borsalarda artan İslami ürün çeşitliliğinin yanında, gerçek anlamda el değiştirme işlemi olan takas işlemi ise borsalardan farklı kurumlarda yapılmaktadır. Takas kurumları Sermaye Piyasalarındaki Borsa platformlarında gerçekleşen işlemlerin takasını gerçekleştirmekle sorumlu kurumlardır. Türkiye'deki Sermaye Piyasalarında Borsa İstanbul işlem platformu, Takasbank ise takas platformudur. Takasbank, takas hizmetinin yanında Borsa İstanbul'daki bazı piyasalarda Merkezi Karşı Taraf (MKT) hizmeti de vermektedir. Bu tezde uluslararası finans düzenine göre sermaye piyasalarında gerçekleşen takas işlemlerinin ve sunulan Merkezi Karşı Taraf(MKT) hizmetinin detayları anlatılacaktır. Türkiye uygulamasını görmek adına Takasbank ve faaliyetlerinden bahsedilecektir. Takas ve MKT hizmetlerinin İslami yönden uygunluğu incelenecek ve Borsa İstanbul'un en önemli finansal piyasalarındaki takas ve MKT hizmetleri anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Capital Markets have created more inovative Islamic products and trading volume of these products have been increasing. Besides variety of Islamic products in stock exchanges, clearing which is the bargaining process literally is realized in different institutions rather than stock exchanges. Clearing Institutions are responsible for clearing of transactions in trading platforms of Capital Markets. In Capital Markets of Turkey, Borsa Istanbul is the trading platform and Takasbank is the clearing platform. Takasbank provides Central Counterparty (CCP) service in some markets of Borsa Istanbul as well. In this study, details of clearing transactions and Central Counterparty (CCP) service in capital markets in accordance with international finance regulations. In order to understand applications in Turkey, Takasbank and its operations will be stated. Clearing and CCP services will be examined in terms of Islamic finance. Clearing and CCP applications in the most important financial markets in Borsa Istanbul will be stated.