Gebelik döneminde kullanılan sertralin fluoksetin ve escitalopram'ın nöral sistem gelişim üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of fluoxetine, sertraline, and escitalopram drugs on neural system development in pregnancy
- Tez No: 568890
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gebelik dönemi, hormonal ve psikososyal yaşam tarzı değişikliklerinin olduğu bir dönemdir. Bu nedenle gebelik döneminde anksiyete. depresyon, obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıklar başlayabildiği gibi; psikotrop ilaç kullanımındaki aşırı kısıtlılıklardan dolayı da mevcut ciddi psikiyatrik bozukluklar sıklıkla görülebilmektedir. Gebeliklerin büyük bir bölümünün plansız olduğu düşünüldüğünde bu problemlerin aşılması hem gebe yönünden hem de fetüs yönünden bazı sorunlara neden olmaktadır. Neredeyse tüm prenatal dönemdeki antidepresan kullanımı fetüste anomali riski taşımaktadır. Biz de yaptığımız tez çalışmamızda fluoxetin, escitalopram ve sertralinin nöral sistem üzerine olan teratojenik etkileri değerlendirildik. Gebelik tayini yapılan ratların gebelik döneminin ilk gününden itibaren ilaçlar gavaj yoluyla verildi ve 16. Günde fetüsler anne karnınan alındı. Histolojik takip yapılan fetüsler immünohistokimyasal boyama yapılarak nöral sistem üzerindeki nNOS ve p73 ekspresyonları belirlenip, immünopozitif hücreler sayılarak oranlandı ve sonuçlar istatiksel olarak analiz edildi. Aynı zamanda fetüsün boy uzunluğu ve korteks kalınlığına bakılarak gelişim bakımından değerlendirildi. Sonuç olarak; fetüslerin boyları ve korteks kalınlığı açısından değerlendirildiğinde her üç ilaç verilen grubun kontrol grubuna göre azalma olduğu gözlendi. nNOS ve p73 ekspresyonları değerlendiridiğinde en belirgin etkiyi sertralin ilacı verilen grupta görüldü. Kontrol grubuna göre fluoxetin ve escitalopram verilen ilaç gruplarında da azalma olduğu gözlendi. Fluoxetin ilacı verilen grubun embriyotoksik bakımından diğerlerine göre daha az olması bu ilacın gebelik döneminde kullanımının tercih edilebilir olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period of hormonal and psychosocial lifestyle. Pregnancy anxiety in this century. diseases such as depression, obsessive-compulsive disorder; Some of the extreme limitations of the use of psychotropic medication are serious psychiatric disorders. Considering that most of the pregnancies are your plan, overcoming these problems causes problems in terms of both pregnant and fetus. Almost all antidepressants in the prenatal period are at risk of anomaly in the fetus. In our thesis study, fluoxetine, escitalopram and sertraline were considered to be teratogenic. The age of the rats were determined by gavage from the first day of the pregnancy and fetuses were taken by the mother on the 16th day. Immunohistochemical staining of the fetuses followed histologically, nNOS and p73 expressions in the neural system were determined, immunopositive values were counted and the result statistic was analyzed. At the same time, it was evaluated in the development of fetus by looking at height and cortex thickness. As a result; The size and cortex of the fetuses can be determined and treated. In the evaluation of nNOS and p73 expressions, the most prominent effect was seen in the sertraline drug group. According to the control group, fluoxetine and escitalopram were also observed in the drug groups. We think that the use of this medication is preferable to the use of annual duration of use of the drug given to the fluoxetine drug group.