Çalışma saatleri ile sağlık arasındaki ilişki
Relationships between working hours and health
- Tez No: 568891
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ANIL MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz modern dünyasında işgücü verimliliklerini arttırmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. İşgücü verimliliğini sağlayacak en önemli etkenlerden ikisi de çalışma saatinin süresi ve çalışan sağlığıdır. Çalışma saatleri ile çalışan sağlığı arasındaki ilişki çift yönlüdür. Bu ilişki detaylı bir şekilde analiz edilerek hem bireylerin sağlıkları korunmalı hem de bireyler için optimum çalışma saati belirlenmelidir. Tüm dünyada son dönemde bu konudaki çalışmalara ağırlık verilmiş, özellikle Uzakdoğu ve Batı Avrupa merkezli çalışmalar hastalıktan etkilenen çalışma saatleri ve çalışma saatleri nedeniyle oluşan hastalıklara dikkat çekmiş olup çalışma saatlerinde çalışan merkezli esneklik önermektedirler. Bu çalışmada ise haftalık çalışma saatinde yasal herhangi bir sınırlama bulunmayan ABD'de haftalık çalışma saatlerinin sağlık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma saatleri ile çalışan sağlığı arasındaki ilişkiyi inceleyen bu çalışmada ABD'de bulunan Michigan Üniversitesi tarafından hazırlanan 15000'den fazla birey için ve yaklaşık 500 değişken içeren uzunlamasına bir panel veri seti olan Sağlık ve Emeklilik Çalışması (HRS) veri seti kullanılmıştır. HRS veri setinden alınan veriler başta olağan en küçük kareler ve yapılan Hausman testi sonucu karar verilerek, panel veri analizinde sıklıkla kullanılan, sabit etkiler modeli olmak üzere çeşitli ekonometrik yöntemlerle analiz ederek modellendirilmiştir. Ayrıca, eşlerin çalışma saatinin de bireylerin sağlığı üzerindeki etkisi analizlerimiz de dikkate alınmıştır. Regresyon sonuçlarımız, kişilerin kendi raporladıkları sağlık düzeylerinin, çalışma saatlerinin artmasıyla düştüğünü göstermektedir. Bulduğumuz katsayılar istatistiksel olarak manalı olmanın yanında, etkinin güçlü olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, A.B.D. ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki maksimum çalışma saatini kısıtlama hakkındaki yaklaşım farklılığında, A.B.D.'nin yaklaşımının uygunluğu üzerinde soru işaretlerini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's modern world, various studies are carried out to increase labor productivity. Two of the most important factors that will ensure labor productivity are working hours and employee health. The relationship between working hours and employee health is bidirectional. By analyzing this relationship in detail, the health of individuals should be protected and the optimum working time should be determined for individuals. Recently, studies on this subject have been emphasized and Far Eastern and Western Europe-based studies have drawn attention to the diseases caused by the working hours and working hours of the disease and they suggest working flexibility in working hours. In this study, the effect of weekly working hours on health in the USA, which does not have any legal limitation during the working hours, was examined. In this study which examines the relationship between working hours and employee health, the Health and Retirement Study (HRS) data set, which is a longitudinal panel data set containing more than 15000 individuals and approximately 500 variables, was used by the University of Michagan. The data obtained from the HRS data set were modeled by analyzing various econometric methods such as the fixed effects model, which is frequently used in panel data analysis, as a result of the usual least squares and Hausman test results. In addition, analysis of the effect of spouses' working hours on the health of individuals was also taken into account. Our regression results show that the health levels reported by the individuals have decreased with increasing working hours. The coefficients we found were statistically significant and showed that the effect was strong. These results are described in U.S. Pat. and the difference in the approach to restricting maximum working time between European Union countries, increasing the question marks on the suitability of the US approach.