Sistem salonlarının uzaktan sıcaklık ve enerji takibi
Remote temperature and energy monitoring of system halls
- Tez No: 568930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA NİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Veri merkezleri, bulut teknolojisinde hizmet veren sunucu, veri depolama ekipmanları, telekom ekipmanları gibi fiziksel donanımların çalıştığı tesislerdir. Verimli bir veri merkezinde IT ekipmanların (information technology- bilgi teknolojisi) tükettiği enerjinin yaklaşık %50'si soğutma enerjisi için harcanmaktadır. Veri merkezi operatörünün enerjiyi verimli kullanması için etki edebileceği en önemli alan ise iklimlendirme verimliliğidir. Sistem salonlarının aşırı soğutularak enerji kaybının engellenmesi, klima ekipmanlarının verimliliği, salon verimliliği gibi sebepler nedeniyle sürekli olarak enerji takibinin yapılması ve kontrol altında tutulması önem arz etmektedir. Veri merkezi verimliliğini ölçmek için, 2007 yılında The Green Grid kuruluşu tarafından geliştirilen Güç Kullanımı Etkinliği (Power Usage Effectiveness, PUE), bir standart haline gelmiştir. Bu çalışmada, veri merkezleri verimliliğinin ölçülebilmesi için Raspberry Pi ile yapılan uygulamada, IT ekipmanların enerji tüketimleri, klima enerji tüketimleri, sıcaklık ve PUE verilerine web üzerinden erişilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data centers are the facilities where server, storage, telecom equipment etc. operate in cloud technology. In an efficient data center, nearly 50% of the energy consumed by IT (information technology) equipment is spent on cooling energy. The most important area in which the data center operator can influence energy efficiency is air conditioning efficiency. It is important to monitor and control the system because of the reasons such as preventing the loss of energy by cooling over the system halls, efficiency of air conditioning equipment, efficiency of the room. In 2007, the power usage efficiency (PUE) developed by the green grid organization has become a standard for measuring data center efficiency. In this study, it is aimed to access the energy consumption of IT equipment, air conditioning energy consumption, temperature and PUE data on the web through the application made with Raspberry Pi in order to measure the efficiency of data centers.