On the implementation of opensim: Applications of marker-based and inertial measurement unit based systems
Opensim yazılımının uygulanması üzerine: İşaretleyicili ve ataletsel ölçüm birimli sistemlerin uygulamaları
  1. Tez No: 568934
  2. Yazar: METİN BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK, PROF. DR. SAMİ TURGUT TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü yürüyüş analizi sistemi 1990'lı yılların ortalarında kurulmuştur. Ölçüm tekniği, video kameralarla işaretçi konumlarını yakalamaya dayanır. Kullanılan yazılımlar, hem vücudun belirli bölgelerine bağlı işaretleyicilerin 3B konumlarını elde etmek için video kamera görüntülerinin işlenmesinden, hem de yürüyüş sırasında eklem açılarını, kuvvetleri ve momentleri ortaya çıkarmak için evrik kinematik ve dinamik hesaplamalarından sorumludur. Çalışmanın ilk amacı, farklı dönme açısı dizileri uygulayarak, eklem kinematik parametrelerinin işaretleyici konumlarından çıkarım yöntemlerini analiz etmektir. Sonuçlar, tipik bir yürüyüş için farklı dönme dizilerinin eklem açılarında ciddi farklılıklara neden olmadığını göstermektedir. Ayrıca, bu tez sayesinde sisteme bir yürüyüş andırım ortamı sağlanmıştır. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan OpenSim, sistemin işaretleyici verilerini işlemek için kullanılır. Farklı iskelet modelleri oluşturulmuş ve eleştirel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın son kısmı, atalet ölçüm birimlerini kullanan yeni bir sisteme öncülük etmektedir. Her bir vücut uzvuna bağlı her birim, uzvun duruşunu 3B olarak çıkarmaktan sorumludur. Eklem kinematik parametreleri ve andırım, OpenSim kütüphaneleri kullanılarak yazılan alt yordamlar aracılığıyla gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
The gait analysis system of METU Mechanical Engineering Department was established in the mid 1990s. The measurement technique is based on capturing the marker locations by means of video-cameras. The software packages employed are responsible for processing of video-camera images to obtain the 3-D positions of markers attached to specific locations of body and inverse kinematics and dynamics to reveal the joint angles, forces and moments during a gait. The first goal of the study is to analyze alternative methods of obtaining joint kinematic parameters from the marker locations by implementing different rotation angle sequences. The results indicate that, for a typical gait, different rotation sequences do not cause severe differences in the joint angles. Additionally, an open-source software, OpenSim, is utilized to process marker data, which provides a simulation environment for the existing system. Different skeletal models are created and critically analyzed with the aid of OpenSim. The last part of the study is devoted to the development of a new system using inertial measurement units. Each inertial measurement unit attached to body segments is responsible for extracting the orientation of the body in 3-D. The joint kinematic parameters and simulation are handled employing OpenSim, through subroutines written using its libraries.