Endüstriyel uygulamalar için pasif bir üst ekstremite dış iskeletin tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a passive upper-extremity exoskeleton for industrial applications
  1. Tez No: 846673
  2. Yazar: BUSE TÜMGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Endüstriyel uygulamalar için tasarlanan mekanik dış iskeletler, göz üstü seviyesinde çalışan bireyler için kas yorgunluğunu azaltmak ve fiziksel aktivitelerini iyileştirmenin yanı sıra zaman kayıplarının önüne geçerek üretimde verimliliği arttırmak amaçlanmıştır. Tasarım çatısı tasarım gereksinimlerinin belirlenmesi, sınıflandırılması ve bu gereksinimlerin belirlenmesiyle birlikte çalışma şekillendirilmiştir. Ön kol ve arka kol hareketleri, göz üstü seviyesinde çalışan bireyler için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada opensim programı yardımıyla belirtilen hareket aralıklarında kasların analizleri yapılmıştır. Opensim her kas hareketini ayrı ayrı incelenmesine imkân sağlarken, kütüphanesindeki hazır modeller analizi kolaylaştırmıştır. 0^° ve 90^° hareket aralığında kullanılacak kaslardaki kuvvet değerleri ölçülmüştür. Aynı hareket aralığında, mekanik dış iskeletten gelecek kuvveti hesaba katarak ölçümler yapılmıştır ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical exoskeletons designed for industrial applications are aimed to reduce muscle fatigue and improve physical activity for individuals working at the upper eye level, as well as to increase efficiency in production by preventing time losses. The study was bagan by determining and classifying the design roof design requirements and determining these requirements. Forearm and rear arm movements are of great importance for individuals working at the upper eye level. In this study, muscles were analyzed in the specified ranges of motion with the help of the opensim program. While Opensim allows each muscle movement to be examined separately, ready-made models in its library facilitate the analysis. Strength values in the muscles to be used in the 0 degree and 90 degree range of motion were measured. Measurements were made within the same range of motion, taking into account the force coming from the mechanical exoskeleton, and the results were compared.