Online cihazların izlenmesi ve veri madenciliği kullanılarak analizi
Online devices monitoring and analysis using data mining
- Tez No: 568959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çevrimiçi olacak şekilde bir ağa bağlı olarak çalışan yazıcılar üzerinde yapılması beklenen bu çalışmada, tüm bu cihazların belirli periyodlarla sayaç değerleri (baskı adedi, kilometre sayacı gibi) toplanarak kayıt altına alınmıştır. Elde edilen bu veri seti üzerinde yapılacak olan çalışmada konu cihazların verimliliklerinin arttırılması beklenmektedir. Toplanacak veriler manuel yöntemler (cihaz üzerinden kontrol) veya uzaktan bağlantı vasıtasıyla yapılabilmektedir. Bu veriler yazıcıların seri numaralarına bağlı olarak saklanacak ve istendiğinde ulaşmak mümkün olacaktır. Daha sonra bu veriler çeşitli veri madenciliği ve yapay zeka yöntem ve algoritmaları kullanılarak, makinenin teknik kapasitesi ve teknik ömrü de göz önüne alınarak kapasitesinin altında veya üstünde çalıştığı, konumlandırılan yerin daha düşük hacimli veya yüksek hacimli cihaza ihtiyacı olduğunun tespiti, geçmiş verilerden geleceğe ait çıkarım yapma, yazıcının sayacını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, bunların etki derecelerinin tespiti yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında Excel Veri Analizi, WeKa Explorer Ve MatLab program üzerinden farklı algotirmalar ile çözümlemeler yapılmış olup bunların tümü sonuç kısmında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is expected to be performed on printers that are connected to a network to be online, the counter values (number of prints, odometer, etc.) of all these devices are recorded and recorded in certain periods. In this study, it is expected that the efficiency of the subject devices will be increased. The data to be collected can be made by manual methods (control over the device) or by remote connection. This data will be stored depending on the serial numbers of the printers and will be available upon request. Then, these data are used by using various data mining and artificial intelligence methods and algorithms, taking into account the technical capacity and technical life of the machine, determining whether the location is in need of a lower volume or high volume device, making inferences from past data for the future. To determine the factors that affect the counter of the printer, to determine their degree of effect. Within the scope of the study, different data analysis with Excel Data Analysis, WeKa Explorer and MatLab were performed and all of them were interpreted in the conclusion.