Margaret Atwood'un 'Damızlık Kızın Öyküsü' romanında toplumsal cinsiyet ve hukuk
Gender and law in the novel 'The Handmaid's Tale' of Margaret Atwood
  1. Tez No: 569024
  2. Yazar: ASLINUR AVGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BALİ AKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kadın haklarının gelişimi, kadın mücadelesinin kazanımları sayesinde olmuştur. Bu mücadelede farklı feminist düşünce akımları önemli rol oynamıştır ve oynamaya devam etmektedir. Kadın hak mücadelesinin devamlılığı elbette, ataerkil toplumsal yapı ve eril siyasi iktidarın varlığıyla eşgüdümlüdür. Eril siyasi iktidarı meşru hale getiren ise süreklilik kazanmış ataerkil normlardır. Damızlık Kızın Öyküsü adlı Margaret Atwood tarafından yazılan roman, bu normların ifşa edildiği bir distopya örneğidir. Romanda kadınlara yönelik baskı ve kadın bedenini kontrol politikaları, tamamen kurgusal değildir; tarihte olmuş veya halen dünyanın farklı yerlerinde yaşanmaya devam eden örneklerdir. Bu sebeple, feminist teori eliyle, hukukun eril siyasi iktidarla ilişkisini incelemeye elveren bir metindir. Ayrıca Atwood, kitapta farklı feminist figürlere de yer vermektedir. Bu yolla sadece ataerkil normları değil, aynı zamanda feminizmlerin radikalleştiği yaklaşımları da eleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of women's rights has been due to the gains of women's struggle. Different feminist currents of thought have played an important role in this struggle and continue to play. The sustainability of the struggle for women's rights is, of course, parallel to the patriarchal social structure and the existence of masculine political power. What makes masculine political power legitimate is the patriarchal norms and their continuum. The novel The Handmaid's Tale, written by Margaret Atwood, is a dystopia in which these norms are revealed. In the novel, the oppression of women and policies of controlling the female body are not entirely fictional; they are the examples that have existed in history or still exist in different places on the world. This is a text that allows the study of the relationship of the law with the masculine political power by the feminist theory. Atwood also describes different feminist figures in the book. In this way, she criticizes not only patriarchal norms but also the radicalized feminist approaches.