İsrâ Sûresinin ahlâkî ilkeler açısından değerlendirilmesi
Examination of the moral principles of the Isrâ Surah
- Tez No: 569046
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET İYİBİLDİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Biz bu çalışmamızda ahlâkın tanımı, önemi, Kur'an'ın bir bölümü olan İsrâ sûresi ve İsrâ sûresinde tespit etmiş olduğumuz ahlaki ilkeleri kaynaklar eşliğinde anlatmaya çalıştık. İsrâ sûresi içesinde barındırmış olduğu âyetler toplumun temelini oluşturan ahlâkî kurallardır. Zira Kur'an'ın bütününde bulunan bu kurallar, İsrâ sûresinde diğer sûrelere nazaran daha ağırlıklı olduğu görülmektedir. Birinci bölümde, ahlâkın genel bir çerçevesi çizildikten sonra, İslâm ahlâkı, doğuşu, kaynakları ve literatürü hakkında bilgi verilerek genel bir çerçeve çizilmiştir. Yine İslâm ahlâkı hususunda özet mahiyetinde malumat verildikten sonra diğer bölüme geçilmiştir. İkinci bölümde, İsrâ sûresinin ismi, ana konusu, arka planı, fazileti, bir önceki sûreyle olan münâsebeti, nüzûl yeri ve zamanı, son olarak da içerisindeki konular hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmamızın konusu olan İsrâ sûresindeki ahlâkî ilkeler tespit edildikten sonra, belli başlı başlıklar altında sınıflandırılıp, her bir ilke kaynaklar eşliğinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak ise, çalışmamızdan elde edilen bilgiler sonucunda insana katmış olduğu yararlardan kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
We tried to explain definition of morality, the importance of Qur'an, the moral principles of the Qur'an, that we have identified in the surah İsrâ, which is a part of the Quran with the resources. Ayats in the surah İsrâ are the moral rurals that compose the basis of society. So, these rurals founding in the whole Quran are more dominant in the surah İsrâ than in other surahs. In the first part. After the general framework of morality has been drawn. Information is given about the birth, literature and sources of Islam and also information is given about the Islamic morality. Again after summarizing the issue of Islamic ethics has been passed to the other part. In the second part, information is given about the name, main subject, background, merit of the surah İsrâ also information is given about the relationship the previous surah between surah İsrâ. Finally, it has been mentioned from content of surah İsrâ. In the third part, after the moral principles have been identified in the surah İsrâ. These principles were classified under the main headings and evaluated for each principle. Last off all, thanks to the information obtained from our study, the benefits that it has added to the human being are mentioned briefly.