Bizanslılarda ikona kırıcılık
Icon refrection in Byzantines
- Tez No: 569052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ KUZUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
726 ile 843 yılları arasında yaklaşık 120 yıllık süreç içinde kesintili olarak iki dönem halinde gerçekleşen ikonoklast dönem Bizans'ın ve imparatorun devlet-kilise ilişkisi kapsamında yaşadığı sosyal, siyasi, askeri ve ekonomik sorunlar ve heretik dini mezhepler ile dış kaynaklı etkilerin de içinde bulunduğu karmaşık bir harekettir. Temel olarak dini sebeplerle birlikte, siyasi ve ekonomik sebeplerin ortaya çıkardığı bir sonuç olarak Bizans tarihini etkileyen ikonoklazma, aynı zamanda beklenilmeyen sonuçları itibariyle de Bizans ve Ortaçağ dönemi için oldukça önemli etkilere sahiptir. İkonoklazma dönemi boyunca her ne kadar imparatorun kişisel otoritesi, belli bir seviyede sağlansa da, bu dönemin sona ermesinin ardından Batı Kilisesinin Bizans'tan tamamen kopması, ikon kültünün bir Ortodoks inanışı olarak kendisine yer edinmesi, Bizans'ta Antik-Hellenistik kültürün tekrardan canlanması gibi Bizans'ı ve Hristiyanlığı Batı-Doğu ayrımı kapsamında etkileyen önemli olaylar gerçekleşmiştir. Böylelikle İkonoklazma dönemi, Bizans'ın dini, sosyal, kültürel ve siyasi yaşamında önemli izler bırakarak, Bizans tarihi için bir dönüm noktası olmuştur.
Özet (Çeviri)
The iconoclastic period, which took place in two periods between the years 726 and 843 in an intermittent period of 120 years, was not realized based on the sensitivity towards religious depictions as it was in the mere appearance, but also the social, political, military, which the Byzantine and the emperor faced within the state-church relationship, economic problems and heretic religious denominations as well as the external influences. Iconoclasm, which mainly affects the Byzantine history as a result of political and economic reasons together with religious reasons, also has important effects for the Byzantine and Medieval periods in the context of unexpected reasons. During the period of the iconoclasm, although the emperor's personal authority was provided at a certain level, the complete collapse of the Western Church after the end of the era of iconoclasm, the fact that the icon cult gained its place as an Orthodox belief, as well as the revival of Ancient-Hellenistic culture in Byzantium. With the Iconoclasm, some important events affecting Byzantine and Christianity in the Western-East distinction have been realized. Thus, the iconoclastic period was a turning point for Byzantine history, leaving significant traces in the religious, social, cultural and political life of Byzantium.