Kamu kurumlarında süreç yönetimi: Bir üniversite örneğinde süreç esaslı yazılım önerisi
Process management in public institutions: Process based software proposal in a university case
  1. Tez No: 569063
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde etkinlik ve verimlilik, kamu kurum ve kuruluşlarının verdikleri hizmetlerde olmazsa olmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple kamu kurum ve kuruluşları; daha güvenli, daha hızlı, daha doğru ve daha kısa sürede hizmet verebilmek için gelişmekte olan bilgi teknolojilerinden yararlanmaktadırlar. Modern süreç yönetimi, klasik işletme yönetimi ve bilgi yönetimi olarak iki temel unsurdan oluşmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgi yönetimi işletme yönetiminin önüne geçmiştir. Bu çalışmada bir devlet üniversitesi örneğinde Yükseköğretim Kurumları, Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama Yönetmeliği kapsamında yürütülmekte olan kantin kiralama sürecinde yaşanan sorunları tespit etmek, sorunların çözümüne ilişkin bir bilişim sistemi önerisi sunmak ve bilişim sisteminin mevcut sorunları nasıl çözebileceğine dair çıkarımlarda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma ile kantin ihale ve kiralama süreçlerinin işleyişinde yaşanan problemler tespit edilmiş, problemlerin çözümüne yönelik olarak yürütülecek süreç iyileştirme çalışmaları kapsamında bir web tabanlı bir bilişim sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan sistem ile tamamen elle yapılan işlemler kullanıcı etkileşimli faaliyetlere yada otomatik sistem faaliyetleri şekline dönüştürülerek emek ve zaman tasarrufu sağlanmıştır. İnsan hatalarından dolayı meydana gelebilecek olumsuzlukların ortadan kalkması için kontrol noktaları tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, efficiency and efficiency are a sine qua non in the services provided by public institutions and organizations. For this reason, public institutions and organizations; They use emerging information technologies to provide services in a safer, faster, more accurate and faster manner. Modern process management consists of two main elements: classical business management and information management. With the advancing technology, information management has taken precedence over business management. In this study, in the case of a state university, to determine the problems experienced in the leasing process of the canteen in the scope of the Implementing Regulation of Higher Education Institutions, Medico-Social Health, Culture and Sports Affairs Department, to propose an information system for the solution of the problems and to make inferences about how the information system can solve the existing problems. intended. With the study, the problems experienced in the functioning of canteen tenders and leasing processes were identified and a web-based information system was designed within the scope of process improvement studies to solve the problems. With the designed system, completely manual operations are converted into user interactive activities or automated system activities, saving labor and time. Control points have been designed in order to eliminate the problems that may occur due to human errors.