Sosyal pazarlamanın Z kuşağı üzerindeki etkisi: Sosyal pazarlama uygulamalarının gerekliliği, kurum ve kuruluşlara yönelik algı ve satın alma yönelimlerine yönelik bir analiz
The effect of social marketng on generation Z: An analysis on the necessity of social marketing practices, perceprion and purchising tendencies for institutions and organization
- Tez No: 569119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GRESİ SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Z kuşağı adı verilen bu kuşak pek çok araştırmacıya göre gizemini hala korumaktadır. Şu anda hala satınalım gücü büyük ölçüde X ve Y kuşağında olsa da, pazarlamacı ve iletişimcilerin dikkati kendinden önceki kuşaklardan çok daha farklı bir şekilde büyüyen Z kuşağına kaymıştır. Kendinden önceki kuşaklardan farklı olarak bu kuşak, cep telefonunun, internetin ve dijital dünyanın olmadığı bir dünyayı bilmemektedir. Çalışmada Z kuşağını ve sosyal pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışları ve tutumlarının üzerindeki etkisini gösteren çalışmalar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Generation Z still preserves its mystery according to many researchers. Although generation X and Y has the purchasing power, the attention of the marketers and communicatiors has shifted to the generation Z which grew up in very different environment than previous generations. Unlike its predecessors, this generation does not know a world without mobile phones, the Internet and the digital. In this study, Generation Z and the impact of social marketing practices on consumer buying behaviors and attitudes is examined.