Effect of influencer marketing on purchase intention: Study on generations Y and Z
Etkileyici pazarlamanın satın alma eğilimine etkisi: Y ve Z jenerasyonları üzerine araştırma
  1. Tez No: 814651
  2. Yazar: IRMAK IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ÖYMEN ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gelişen internet teknolojisine paralel olarak sosyal medya platformları tüm dünyada hızla yayılmıştır. Sosyal medyanın toplumlar üzerindeki etkisinin her geçen gün arttığı görülmektedir. Sosyal medya platformlarında yüksek takipçi sayısına sahip, takipçilerinin görüşlerini etkileyen ve önerilerde bulunan aktif kullanıcılar“Influencer”olarak adlandırılmaktadır. Markalar, influencer'ların sosyal medyadaki gücünü kullanarak ürünlerini geniş kitlelere ulaştırabilecekleri bir pazarlama kanalı oluşturmaktadır. Böylece markalar pazarlama stratejilerinde yeni yöntemleri tercih etmeye başlamıştır. Sosyal medya fenomenleri içerik üreterek tüketicinin satın alma niyetini etkileyebilmektedir. Bu işbirlikleri,“Influencer Marketing”olarak adlandırılmaktadır. Yenilikler sonucunda dijital uygulamaların artmasıyla birlikte influencer marketing kavramının önemi de artmıştır. Günümüzde markanın tanıtım mesajının geniş kitlelere ulaşması için çok sayıda takipçisi olan influencerlar aracılığıyla tüketiciler etkilenerek başarılı bir pazarlama süreci gerçekleştiriliyor. Influencer pazarlama uygulamaları dijital pazarlamada yoğun olarak influencerlar üzerinden yürütülmektedir. Bu çalışma ile dijitalleşen tüketici Y ve Z kuşaklarının influencer güvenilirliğinin satın alma niyetini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma evrenini İstanbul ilinde influencerları takip eden Y ve Z kuşağı olan, toplam 392 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara anket formu uygulanarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analiz sonucunda sosyal medya influencer güvenilirliğinin Y ve Z kuşağının“Satın Alma Niyeti”üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developing internet technology, social media platforms have rapidly spread all over the world. It is seen that the impact of social media on societies is increasing day by day. Active users who have a high number of followers on social media platforms, influence the opinions of their followers and make suggestions are called“Influencers”. By using the power of influencers on social media, brands create a marketing channel where they can deliver their products to large masses. Thus, brands have started to prefer new methods in their marketing strategies. Social media influencers can influence the consumer's purchase intention by producing content. These collaborations are called“Influencer Marketing”. Significance of the concept of influencer marketing has increased with popularity of digital applications. Nowadays, a successful marketing process is realised by influencing consumers through influencers with many followers, aiming brand's promotional message to reach large audiences. Influencer marketing practices are intensively carried out through influencers on digital marketing. This study aims to reveal the purchase intention of influencer credibility of digitalising consumer Y and Z generations. The research population consists of a total of 392 people who are Y and Z generations that follow influencers in the province of Istanbul, Turkey. The data obtained by applying a questionnaire to the participants were analysed. As a result of the analysis, it is seen that the effect of social media influencer credibility on the“Purchase Intention”of Generation Y and Generation Z is statistically significant.