İktisadi devlet teşekküllerinde eğitim giderlerinin bütçede doğruluk ilkesi açısından incelenmesi
Examination of educational expenses in economic state institutions in terms of budget accuracy
  1. Tez No: 569147
  2. Yazar: GÖRKEM BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çok yıllı stratejik planlamanın kamu kurumlarında uygulanmaya başlamasıyla birlikte stratejik yönetim kavramı organizasyonlar için sıkça kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkmıştır. Yeni kamu yönetimi anlayışının da bir parçası olarak görülen mali yönetimde de stratejik davranılmasının görülebilir örneklerinden biri bütçe olarak gösterilmektedir. Bütçenin kurumun stratejik hedeflerini mali olarak göstermede ki anlaşılabilirliği ve şeffaflığı da bütçenin yıllara sari olarak tutarlılığıyla ilişkilendirilmektedir. Bütçede sübjektif ve objektif doğruluk ilkeleri ise bütçenin tutarlılığını sağlamada ön plana çıkmaktadır. Bütçede gider hesapları tahminlerinde bütçeyi hazırlamak sorumlu birimlerin eğitim giderleri özelinde program yıl ödeneklerini belirlerken makro ekonomik göstergelerden ve hesaba ait ilk ödenek ve sarfiyatlardan ne derecede yararlanılarak tahmin yapıldığını ölçen çalışmamızda aynı zamanda eğitim giderleri özelinde kullanılan ödenek ve sarfiyatın yapıldığı alanda oluşan memnuniyet ölçülerek stratejik hedefler dahilinde tasarruf ilkesine ne derece riayet edildiği de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With its multi-year plan being implemented in public institutions, it was a frequently used term for organizing in the boards of directors. One of the examples that can be seen is that the new public management approach can also be treated as part of the financial management that is being monitored as being shown at the meeting. The budget's comprehensibility and transparency in financially demonstrating the target targets of the organization are also found together with the budget's ability to be adjusted over the years. Subjective and objective accuracy principles in the budget come into prominence if you determine the accuracy of the budget. It is expected to be eliminated in the budget, the calculation of those paid in a program program related to the membership of the board of directors and the participation of the non-commissioned personnel, we estimate from what we say is gaining from the economic indicators and the first appropriations and expenditures of the account. To what extent the principle of compliance with the principle has been reviewed.