Oral kavite kanserlerinde HPV'nin araştırılması, klinik ve histopatolojik parametrelerin boyun metastazına etkileri
Searching hpv existence in oral cavity cancer, the affects of clinic and hystopatologic paramaters on neck metastasis.
  1. Tez No: 569200
  2. Yazar: SÜHA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: UZMAN ÇAĞLAR ÇALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Oral kavite kanserlerinde HPV varlığını araştırmak, klinik ve histopatolojik parametrelerin boyun metastazına olan etkilerini saptamak. Hastalar ve Yöntem: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. ve 3. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniklerince, 2001-2010 yılları arasında, oral kavite skuamöz hücreli kanseri nedeniyle daha önce tedavi görmemiş ve primer tümör rezeksiyonu ve rekonstrüksiyonu ile birlikte boyun diseksiyonu ameliyatları ile tedavi edilmiş 92 hastanın, dosyaları retrospektif olarak incelendi ve hastaların tümör spesmenlerine ait parafin bloklarından polimeraz zincir reaksiyonu ile HPV araştırıldı. Klinik ve histopatolojik parametrelerin boyun metastazı ile olan ilişkileri değerlendirildi. Histolojik verilerden, tümör genişliği ve tümör derinliğinin ölçümü operatif dokunun histolojik kesitleri ile elde edildi. Optik mikrometre ile horizontal planda maksimum genişlik ve vertikal planda maksimum derinlik ölçüldü ve maksimum derinlik tümör kalınlığı olarak kayıt edildi. Bulgular: Hastaların hiçbirinde HPV'ye rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to search HPV existence in oral cavity cancer, and to determine how clinic and hystopatologic paramaters affects neck metastasis. Patience and Methods: 92 patients who were not treated for oral cavity cancer before but who had primary tumor resection and reconstriction, and neck dissection surgical treatments from 2001 to 2010 at İzmir Atatürk Training and Research Hospital 1. and 3. Otorhinolaryngology and Head Neck Surgery Clinics were included in this research. All the clinical files of those patients were examined as retrospective, and HPV sought by polymerase chain reaction in their paraffin blocks pertaining to tumor tissue. Tumor largeness and tumor deepness were measured by operative tissue's histologic sections. By using optical micrometer maximum largeness in horizontal plan and maximum depth in vertical plan were measured, and maximum depth was recorded as tumor thickness. Results: HPV was not found in any of the patients.