Ex-combatants as civic activists in post-conflict societies:The case of KLA in Kosovo
Çatışma sonrası toplumlarda sivil aktivist olarak eski savaşçılar: Kosovo Kurtuluş Ordusu vakası
- Tez No: 569222
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK KIBRIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma eski savaşçıların çatışma sonrası toplumlarda sivil aktivizm yoluyla nasıl barış inşasına katkı sağlayabileceklerini incelemektedir. Kosova Kurtuluş Ordusu'ndaki (KLA) eski savaşçılar vaka çalışması olarak seçilmiştir. KLA'ya mensup 15 eski savaşçı ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmadan toplanan veriler göstermektedir ki eski savaşçılar kendilerini barış inşasına katkı sağlayan sivil aktivistler olarak görmekte ve kendi toplumlarına ve çatışma sonrası Kosova'ya yardım etme konusunda isteklidirler. Ne var ki, onların barış inşası konusundaki kapasiteleri öncelikle onları sivil aktivizm anlayışlarının duyarlılığı ve doğası gereği, ardından da onların barış inşası eylemlerinin ne olduğuna dair algıları yüzünden sınırlı kalmaktadır. Bazıları iddia etmektedir ki barış inşası eylemleri kendilerinin ait olduğu topluluğa, yani sadece Kosova'daki Arnavut nüfusa, yardım etmeyi amaçladığı sürece ahlaki olarak kabul edilebilirdir. Diğerleri ise barış inşası sadece bir etnisite ile sınırlandırılmamalıdır. Sivil topluma katılma kararı, silahlı mücadeleye katılma kararı ile benzerlik göstermektedir. Eski savaşçıların eğitim seviyesinin içinde bulundukları sivil aktivizm tarzında oldukça etkili bir unsur olarak öne çıkmıştır. Sivil aktivizm karar vermede ya da barış inşasını teşvik etmede kuvvetli bir araç olarak algılanmamıştır. Katılımcılar sivil aktivizmin etki gücüne sahip olduğunu kabul etmekle birlikte asıl değişim ve barış inşasının parlamento tarafından sağlanacağını iddia etmektedirler. Ne var ki, katılımcıların üçte biri siyasete katılma seçeneğini iki sebepten yok saymaktadır: savaşçı olarak geçirdikleri zaman üzerinden avantaj elde etmek istememeleri ve siyasetin karakterlerine uygun olmadığını düşünmeleri. Dolayısıyla, daha verimli olacakları alanlarda kalmayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research explores how ex-combatants can contribute to peacebuilding in post-conflict societies through civic activism. Kosovo Liberation Army's ex-combatants are selected as a case study. Fifteen semi-structured interviews were conducted with KLA ex-combatants. The data collected from this study reveals that ex-combatants describe themselves as civic activists who contribute to peacebuilding and are enthusiastic about helping their community and post-conflict Kosovo. However, their peacebuilding capacities are limited, firstly, because of the sensitivity and nature of their civic activism and secondly, by their perceptions of what 'peacebuilding activities' mean. Some of them argue that peacebuilding activities are 'morally accepted' if they are intended to help the community they belong to, that is, solely the Albanian population of Kosovo. Others argue that peacebuilding should not be limited to only one ethnicity. The decision to join the civil society is similar with the decision to join the armed group. The education level of ex-combatants was depicted as an important element that influenced the type of civic activism they are engaged to. Civic activism was not perceived as a potent tool for decision-making changes or peacebuilding incentives. Participants recognize civic activism as an influencer; they argue that the main change and peacebuilding can emerge from the parliament. However, one-third of the participants exclude the chance of involvement in politics for two reasons: because they do not want to take advantage of their combatant lives, and because they think political life is not suitable for their characters. Thus, they choose to remain in areas where they can be more productive.