Teknolojik ürün seçiminde tüketici karmaşası ve çok kriterli karar verme
Consumer confusion and multi criteria decision making in technology product selection
- Tez No: 569223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ve çeşitlenmesi teknolojik ürün tüketicilerinin seçim yapmasını karmaşık hale getirerek zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada tüketicinin yaşadığı karmaşaya nicel bir çözüm önerisi sunmaktadır. Örnek problem olarak cep telefonu tüketimi seçilmiştir. Çalışmada çok kriterli karar verme tekniklerinden ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri seçilmiş, öznel ve nesnel olmak üzere iki kriter ağırlıklandırma yöntemi kullanılmıştır. Öznel ağırlıklandırma tüketicilerden istenmiş, nesnel ağırlıklandırmada ise entropi yöntemi uygulanmıştır. Geliştirilen uygulama ile elde edilen veriler üzerinden sistem tahminleri ile gerçek kişilerden elde edilmiş cevaplar karşılaştırılarak önerilen çözüm yönteminin başarısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid development and diversification of technology makes it difficult for technological product consumers to make choices. In this study, we propose a quantitative solution to the complexity of the consumer. Cell phone consumption was chosen as an example problem. In the study, ELECTRE and TOPSIS methods were selected as multi-criteria decision making techniques and two criteria weighting methods, subjective and objective, were used. Subjective weighting was requested from consumers and entropy method was used for objective weighting. The success of the proposed solution method has been demonstrated by comparing the system estimates with the answers obtained from real persons over the data obtained with the developed application.