Grafik bir iletişim biçimi olarak ilkçağ yazı sistemleri
Ancient writing systems as a graphic communication format
  1. Tez No: 569229
  2. Yazar: SAADET BELEN ÖZŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada genel olarak yazı öncesi toplumlar ve ilkçağ uygarlıklarının kullandığı yazı sistemleri incelenmiştir. Uygarlıkla beraber gelişen yazının alfabe seviyesine gelmesi uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Mağara resimlerinden günümüzde kullandığımız alfabelere kadar yazının birçok farklı türü vardır. İlkçağ toplumlarında hiyeroglif, çivi yazısı gibi formlarda kullanılan yazı, ilkçağın son bin yılında Fenike uygarlığı ile birlikte alfabe seviyesine ulaşmıştır. Çalışmada, yazının resimlerden itibaren Fenike uygarlığına kadar biçimsel ve simgesel dönüşümleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, ilkçağ yazı sistemlerin kullanan uygarlıklar hakkında genel bilgi vererek grafik bir iletişim biçimi olarak incelemektir. Yazı sistemlerinin bulunduğu materyallerin fotoğrafları metinlerin içine yerleştirilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmadan çıkarılan sonuçlar ve grafik tasarım alanına yapacağı katkılar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The writing systems used by pre-writing societies and early ages civilizations were researched in this study. It takes a long time to reach the level of the alphabet which develops together with civilization. From the primitive paintings to the alphabets in the caves used today, there are many different kind of systems. The writing used in forms such as hieroglyphs and cuneiforms in early age societies reached the alphabet level with the Phoenician civilization in the last thousand years of the first century. In the study, the formal and symbolic transformations from the pictures to the Phoenician civilization have been examined in detail. The purpose of the study is to examine the writing systems used by giving general information about the civilizations using the first-century writing systems. The photographs of the materials on which the writing systems are located and embedded in the texts. In the conclusion section, the results obtained without working and the contributions to the field of graphic design have been evaluated.