Ahmet Ümit romancılığı
Ahmet Ümi̇t romanion
- Tez No: 569228
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tezin amacı, Ahmet Ümit'in bütün romanlarını belirli bir bakış açısı ve yöntemle ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaktır. Tez, giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşur. Tezin birinci bölümünde Ahmet Ümit'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Yaşayan, genç kuşak yazarlardan olan Ahmet Ümit, polisiye roman türünün başarılı, üretken yazarlarındandır. Tezin ikinci bölümü, ana bölümü oluşturur. Burada, Ümit'in on iki romanı, Şerif Aktaş'ın Roman İncelemesi 'ne Giriş adlı eserinde önerdiği roman çözümleme yöntemine göre, ayrıntılı bir şekilde tahlil edilmiştir. Tezin üçüncü bölümü, on iki romanın benzerlik ve farklılıkları ortaya koyan bir sonuç bölümü niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to reveal all of Ahmet Ümit's novels with a specific perspective and method. The thesis cosists of three parts, except the introduction and conclusion sections. In the first part of the thesis, general information about Ahmet Ümit's life, literary personality and his Works is presented. Ahmet Ümit, one of the yound generation writers living, is one of the successful, prolıfıc writers of the detective novel genre. The second part of the thesis constitutes the main part. Here, twelwe of Ümit's novels were analyzed in detail by Şerif Aktaş's novel analysis method. The third part of the thesis is a result section which shows similarities and differences of twelve novels.