Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı gençlik merkezi hizmetlerinin algısı: Kocaeli ve Sakarya örneği
Perception of Youth Center services affiliated to ministry of youth and sports: Example of Kocaeli and Sakarya
  1. Tez No: 569236
  2. Yazar: AHMET BİLAL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Merkezlerine üye gençlerin algıladıkları hizmet kalitesi düzeylerinin belirlenmesi ve hizmetlerin sunumunda etkin rol oynayan gençlik liderlerinin bu süreçte beklentilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma karma modelde tasarlanmış olup, araştırmaya Kocaeli Uluslararası, Adapazarı ve Serdivan Gençlik Merkezlerinde çalışan 12 gençlik lideri ve 280 gençlik merkezi üyesi genç katılmıştır. Araştırmada nitel veriler, gençlik liderleri ile yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmada nicel veriler, gençlik merkezine üye gençlerin gençlik merkezinde aldıkları hizmetin değerlendirilebilmesi amacıyla, kişisel bilgi formu ve Aycan (2005) tarafından gençlik merkezlerine yönelik olarak geliştirilen, daha sonra Polat ve arkadaşları (2013) tarafından yeniden düzenlenerek geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılan“Gençlik Merkezlerinde Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde, SPSS 25 programı yardımıyla Independent-Samples T Testi ve One-Way ANOVA testleri uygulanmış,farklılığın kaynağının tespit edilmesinde ise Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is done with the purpose of evaluation of the views of young citizens who are members of the Youth Centers run by the Ministry of Youth and Sports; and expectations during this process of the youth leaders who have active role on services in the Youth Centers. The research is designed in a mixed model, and 12 youth leaders and 280 youth center members from both Kocaeli International and Adapazarı and Serdivan Youth Center workers participated in this research. The qualitative data of this research is collected with the help of semi-structured interview forms. The collected data is analised using content analysis method. In this research we used personal information forms and“Youth Center Quality of Service Scale”created by Aycan (2008) spesifically for youth centers and later remodeled by Polat and friends (2013) and passed validity and reliability study. In data analisis SPSS 25 programme and Independent- Samples T Test, One-Way ANOVA are used while in the evaluation of contrast and Tukey test is performed. As a result of this research, Youth Center Quality of Service sub-dimension environment quality and communication quality sub-dimension; statistical discrepancy is found due the duration of membership factor. It has been concluded that the presence of social worker in the current situation can provide the youth centre and the benefit of the young people.