Türkiye'de medya endüstrisinde serbest (Freelance) gazetecilerin işgücü piyasası analizi
Labor market analysis of freelance journalists in media industry
- Tez No: 569242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Journalism, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de medya sektöründe freelance gazetecilerin işgücü piyasasını analiz etmektir. Son yıllarda, başta Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) olmak üzere Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu ( EFJ) tarafından yayımlanan raporlarda, medyada işin doğasının değiştiği ve güvencesiz çalışmanın arttığı vurgulanmaktadır. Sektörde esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşmasıyla iş gücü piyasası ve iş organizasyonu yapısında değişimler meydana gelmektedir. Medya sektörünün belirsiz sözleşmelerle ve esnek çalışma ile karakterize güvensiz bir çalışma geleneği bulunmasına rağmen, son yıllarda medya endüstrisinin liberalizasyonu ve dijital teknolojilerin etkisiyle ortaya çıkan yeni iş modelleri ve istihdam biçimleri, sektörde güvencesizliğin normalleşmesine yol açmaktadır. Özellikle freelance gazeteciliğin geleneksel kimliği, hızlı değişim geçiren endüstri tarafından yeniden şekillendirilmekte ve freelance çalışma, yeni bir prekarizasyon sürecinin parçası haline gelmektedir. Bu süreç, haberin kalitesini aşındırarak demokrasi kültürüne ve dolayısıyla demokratik toplum yapısına da zarar vermektedir.Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak açıklayıcı-sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Bu yöntem, Türkiye'de freelance gazeteciliğin profesyonel gerçekliğini ortaya koymada tek başına niceliksel ve niteliksel yöntemlerin yeterli olmadığı düşünüldüğü için tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular, freelance gazetecilerin medya endüstrisindeki rollerinin değiştiğini, medya endüstrisindeki dijital gelişmelerin freelance gazeteciler açısından yeni iş ve freelance gazetecilerin kariyerlerinde yeni beceriler geliştirme şansı yarattığını; fakat aynı zamanda sektörde güvencesiz çalışmanın yaygınlaştığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the labor market of freelance journalists on media industry in Turkey. Recently, it has been emphasized on the reports by International Federation of Journalists (IFJ), European Federation of Journalists (EFJ) and especially International Labor Organization (ILO) that the nature of media has changed and precarious employment has increased. Changes in the structure of the labor market and work organization occur with the expansion of flexible employment arrangements styles in the sector. Media industry already has a long and unreliable working hours characterized with employment contract of indefinite duration and flexible working. However, in recent years new business models and employment forms emerging from the liberalization of media industry and digital technologies have had an important role in the normalization of precarity. Especially the traditional identity of freelance journalist has been reshaped by the rapidly changing ındustry and it has become a part of a new precarization process. This process, by eroding the quality of the news, also harms the democracy culture and hence the democratic society structure.In this study that mentions about labor market status of freelance journalists connected with changes in media industry, exploratory sequential mixed method design have been used as data collection tool. This method has been selected because of the fact that only quantitative and qualitative research methods are not enough to find out the professional reality of freelance journalist in Turkey. The findings have showed that the roles of freelance journalists in media industry have changed and digital developments in media industry have created a chance of finding new job and developing new skills in the careers of freelance journalist and that precarious work has become widespread.