Mehmet Niyazi Özdemir'in tarihî romanlarında isim
Noun in Mehmet Niyazi Özdemir's historical novels
  1. Tez No: 569241
  2. Yazar: NAZAN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHRU PİLTEN UFUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1602
Özet
Mehmet Niyazi Özdemir, yazın yaşamı boyunca hem fikir yazıları yazmış hem de tezli romanlar kaleme almıştır. Ancak kendisi daha çok tarihî romanlarıyla ön plâna çıkmıştır. Bu çalışmada Mehmet Niyazi Özdemir'in tüm tarihî roman külliyatını oluşturan Çanakkale Mahşeri, Kanije, Plevne, Yazılamamış Destanlar ve Yemen Ah Yemen adlı eserlerinin söz varlığı adlar özelinde incelenmiştir. Adların, Mehmet Niyazi Özdemir'in tarihi romanlarında kullanmış olduğu 14. 940 madde başı sözcüğün %37'sini oluşturduğu tespit edilmiştir. Her 5 eserde yer alan adlar, bağlamsal anlamlarına göre tanımlanmış ve kavram alanlarına göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada yazarın kullandığı adların 62 farklı kavram alanına ait olduğu belirlenmiştir. Romanlarda kullanılan isimler kavram alanlarına göre tablolar aracılığıyla gösterilerek karşılaştırılmıştır. Aynı şekilde romanlarda yer alan şahıs adları, özel yer adları ve milliyet, mensûbiyet bildiren özel adlar da yine tablolar ile karşılaştırma yapılarak belirtilmiştir. Böylece romanlardaki adların kavram alanlarının, şahıs adlarının, yer adlarının, milliyet bildiren özel adların kullanım sıklığı ve oranı ortaya konmaya çalışılmıştır. Son olarak yazarın beş tarihi romanının ayrıntılı gramatikal dizin çalışmasına yer verilmiştir. Dizin çalışmasında yazarın söz varlığında yer alan isim ve fiiller eklerinden ayrılarak yazarın ne sıklıkta isim ve fiil kullandığı sayısal olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın gramatikal dizini isimlerin kavramsal yapısı, fiillerin kullanıldığı yere göre durumu dikkate alınarak yapılmıştır. Sonuç bölümünde Mehmet Niyazi Özdemir'in üslup özelliği ile ad kullanımı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Niyazi Özdemir has written both articles and topic novels in his literature life. However, he has become known with his historical novels. In this study, Vocabulary of Çanakkale Mahşeri, Kanije, Plevne, Yazılmamış Destanlar and Yemen Ah Yemen that are Mehmet Niyazi Özdemir 's all historical novels were examined in nouns field. It has been determined that the number of nouns in Mehmet Niyazi Özdemir's historical novels are 37 percent of the 14,940 unique words in his historical novels. The nouns in all 5 novels were defined according to their contextual meanings and classified according to their concept areas. In this classification, it was determined that the nouns used by the author belong to 62 different concept areas. The nouns used in the novels were compared by using the tables according to the concept areas. In the same way, personal names, special place names and national names in the novels are specified by comparing with the tables. Thus, the usage frequency and rate of personal names, place names and national names in the novels were tried to reveal. Finally, detailed grammatical indexing work of five historical novels of the author is studied. In the index study, the nouns and verbs in the author's vocabulary are separated from the annexes and it was found how often names and verbs were used by author. The grammatical index of the study was made by considering the conceptual structure of the nouns and the situation of the verbs. In the final chapter, the relationship between Mehmet Niyazi Özdemir's literary style and his used nouns were examined