Marka değeri ve marka imajı açısından tüketici tercihlerini etkileyen faktörler hava yolu müşterileri üzerinde bir inceleme
- Tez No: 569255
- Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, havayolu müşterilerinin marka tercihlerine yönelik görüşlerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla araştırmada anket yöntemi tercih edilmiştir. Anket içerisinde yer alan ifadelerin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer 0,96 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Türk Hava Yolları veya Pegasus Hava Yolları'nı tercih eden 218 yolcu üzerinde anket uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, gruplar arasında karşılaştırma yapmaya olanak sağlayan Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Farklılığın kaynağının hangi gruplar arasında olduğunun belirlenmesi için ise Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmada, ölçek ifadeleri arasında yer alan boyutların birbirleri ile olan ilişkilerinin yönünü ortaya koyan korelasyon analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, marka değeri ile marka çağrışımları, marka sadakati, algılanan kalite ve marka imajı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Yine marka sadakati ile marka imajı, algılanan kalite, marka farkındalığı ve marka çağrışımları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, katılımcıların marka tercihine yönelik görüşleri ile yaş ve medeni durum arasında ve marka sadakatine yönelik görüşleri ile eğitim düzeyi ve medeni durum arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the opinions of airline customers about brand preferences. For this purpose, the survey method was preferred. In order to determine the reliability of the expressions included in the questionnaire, Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined and this value was determined as 0.96. In this respect, a survey was conducted on 218 passengers who preferred Turkish Airlines or Pegasus Airlines. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test were used to analyze the data obtained from the application. The Tukey test was used to determine which groups were the source of the difference. In the study, the correlation analysis which shows the direction of the relations between the dimensions of the scale expressions is given. As a result of the research, it has been found that there is a positive relationship between brand value and brand associations, brand loyalty, perceived quality and brand image. Again, it was revealed that there is a positive relationship between brand loyalty and brand image, perceived quality, brand awareness and brand connotations. Finally, there was no significant difference between the views of participants about brand preference and their opinions on age and marital status and brand loyalty, and the level of education and marital status.