The role of color as a design element and its effects on consumer preferences in high-end products
Renklerin tasarım unsuru olarak rolü ve lüks ürünlerde tüketici tercihleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 818686
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAME TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Renk kavramı, dünyayı ve içindeki nesneleri anlamada önemli olmakla birlikte renk, öğeleri tanımlamada ve yeniden tanımlamada hayati bir rol oynar ve onları belirlemede yardımcı olur. Renk, temelde tüm insanların paylaştığından en hızlı değişen kültürel gelişmelere kadar farklı düzeylerde deneyimlenir ve anlaşılır. Renk, ürün tasarımının temel ve önemli bir yönü olup, tüketicilerin davranışları üzerinde dikkate değer bir etkiye sahiptir. Tasarımda renk kullanımı, güçlü duygusal tepkiler uyandırabilme, ruh hallerini etkileyebilme ve tüketicilerin bir ürün hakkındaki algılarını şekillendirebilme potansiyeline sahiptir. Sanayi Devrimi sırasında seri üretime geçildiğinden beri, ürün tasarımcıları üretilen ürünlerin renkleriyle birlikte hem estetiğini, hem de işlevselliğini geliştirmektedir. Hatta günümüzde bile tasarımcılar, ürünlerin estetiğini ve işlevselliğini iyileştirmek için zorluklarla karşı karşıya kalmakta ve yeni formlar yaratmaya çalışmaktadırlar. Bir ürünün görsel alanı, şekil, renk, dokular ve malzemeler de dahil olmak üzere tüm estetiği içerir. Bir ürünün estetiği o ürünün en önemli belirleyicilerinden biri olduğu kesin bir gerçektir. Ürün estetiği, fiyatın bir izlenim oluşturması gibi, diğer ürün nitelikleriyle birlikte tüketicilerin ürün hakkında çıkarımlar oluşturması adına bir hayli önemlidir. Ancak, bir ürünün estetiği subjektiftir ve bu bağlamında neyin“doğru”veya“yanlış”olduğunu tanımlamak için belirli kurallar yoktur. Lüks, pahalı ürünleri ve zengin yaşam tarzlarını karakterize etmek için kullanılan, dünya çapında milyar dolarlık bir endüstrinin güç kaynağı olan bir terimdir. Genellikle yüksek maliyet, özel üretim, keyifli deneyimler ve gösterişli bir yaşam tarzı ile ilişkilendirilir. Lüks kavramı, zamanla toplumun ve insanların yaşam biçimlerindeki değişiklikleri yansıtarak evrim geçirmiştir. Lüks ürünler, geniş bir tüketici yelpazesini üstüne çeken küresel ekonomide önemli bir işlev üstlenir. Bu nedenle, renkler de tüketicilerin tutum ve eğilimlerini şekillendirmesi lüks markalarda önemli bir rol oynar ve renk kullanımı lüks ürünlerin tasarımında kritik bir unsurdur. Bu tür ürünler genellikle yüksek kalite, özel üretim ve sofistike bir imajla ilişkilendirildiği için renk, tasarım sürecinde önemli bir bileşendir. Renk, duyguları iletmek ve tüketicilerin ruh halini değiştirmek gibi bir güce sahiptir, böylece lüks deneyimini artırır. Marka kimliğini korurken aynı zamanda trendleri belirleyen kapsamlı bir çerçeveye ihtiyaç duyan lüks markaların, renk teorisinin tüketici davranışları üzerindeki etkisi ve kültürel farklılıklar ve renk ilişkilendirmeleri konusunda derin bir bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir. Renkleri etkili bir şekilde kullanarak, lüks markalar hedef kitleleri ile rezonansa girebilen görsel olarak etkileyici ürünler yaratabilir, marka kimliğini oluşturabilir ve tüketiciler için lüks deneyimini artırabilirler. Bu yüzden lüks markalarda renk seçimi bir amaca bağlı ve stratejiktir. Kullanılan renkler belirli bir marka kimliği oluşturma ve belirli bir tüketici grubuna hitap etme hedefiyle belirlenir. Renkler, benzersiz bir marka kimliği oluşturmak ve hedeflenen izleyiciyi çekmek için bir araç olarak kullanılırken stratejik renk kullanımı, lüks markaların rakiplerinden farklılaşarak algılanan değerlerini ve müşteri sadakatini arttırmalarını sağlar. Lüks markalarda renk kullanımı, ürün satışlarındaki kritik rolünü gösteren bu konu akademisyenler tarafından yoğun bir şekilde incelenmiştir. Lüks markaların ürünlerinde sıkça görülen ayırt edici bir rengi vardır ve tüketiciler bu renkleri marka ile ilişkilendirirler. Dünyanın en iyi lüks markalarının genellikle markayı ve tarihi mirasını temsil eden ayırt edici bir renk şeması vardır. Renk, lüks ürünlere ilişkin tüketicilerin algılarını ve satın alma kararlarını etkileyebilir. Renk ilişkileri durum temelli ve ürüne özgüdür ve tüketicileri sosyal olarak arzu edilen şeyleri satın almaya ikna edebilir. Bu nedenle, renklerin ürün kategorisine göre tüketiciler tarafından nasıl algılandığı arasındaki farklılıkları ayırt etmek önemlidir. Bununla birlikte, farklı bir ürün segmentinde aynı renk, tüketiciler üzerinde farklı duygusal ve bilişsel etkilere sahip olabilir. Tüketici algısında lüks kavramını açıklamak ve konunun bir ürün tasarımı perspektifinden ele alınması desteklenmektedir. Ürün tasarımı, kendi içinde ve tüketicilerle etkileşiminde iletişimsel bir süreci kapsar. Tüketicilerle etkileşim için tasarlanan ürünlerin aktif rol oynadığı bu iletişimsel süreç, tasarımcıların renk yoluyla ürünlere kodladıkları değerin tüketiciler tarafından algılanması ve çeşitli tepkilere neden olmasıyla ilgilidir. Literatür taraması temel alınarak, her bir lüks tasarımın renk aracılığıyla iletişim kuran somut çıktısının tüketicilere işlevsel, deneyimsel ve sembolik olmak üzere üç tür değer ilettiği konusunda bir uzlaşma sağlanmıştır. Ayrıca tüketicilerin değer tercihlerinin, tasarlanan lüks ürünün rengi yoluyla iletilen değer tarafından uyandırılan algıların bir uzantısı olduğu görüşü geliştirilmiş ve literatür çalışmaları tarafından desteklenmiştir. Kapsamlı bir literatür taraması ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla, renklerin işlevsel değerine ilişkin ortak bir zemin belirlenmiştir. Katılımcıların algıları arasındaki farklılıklara rağmen,“renklerin kullanılabilirliği”lüks ürünlerde işlevsel değerin temel yönlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır.“Renklerin kullanılabilirliği”tanımı, katılımcıların bireysel tercihleri, yaşam tarzları ve hatta lüks bir üründe belirli bir renge ihtiyaç duymalarına bağlı olarak değişebilir. Özellikle, gereklilik kavramı, lüks bir ürünün renginin algılanan“zamansızlığı”ile bağlantılı olarak tüketici davranışlarını etkileyen bir ana faktör olarak ortaya çıkmıştır. Renklerin deneyimsel değerinin lüks ürünlerde tüketicilerin tercihlerini etkilemede önemli bir rol oynadığı anlaşılmaktadır. Ancak, deneyimsel değer algısının tüketiciler üzerindeki etkisi, trendler de dahil olmak üzere kişisel zevkler, kültürel geçmiş ve yaşam tarzı tercihleri gibi çeşitli trendlerden önemli ölçüde etkilenebilir. Belirli renkler belli duyguları çağırıp ve lüksü algısını iletebilirken, lüks bir ürüne yönelik olarak rengin deneyimsel değer algısı, ev eşyası, araba veya saat gibi ürünün türüne bağlı olarak değişebilir. Uygun tasarım kullanarak, belirli renkler daha lüks bir deneyim uyandırabilirken, bazı renkler bir ürünü sıradan gösterebilir. Lüks ürünlerdeki renklerin deneyimsel değerin yaygın bir şekilde kabul edilmesine rağmen, tüketicilerin belirli bir rengin lüks algısını nasıl algıladıkları ve bu rengi kişisel ilişkilendirme şekilleri, renk tercihleri gibi çeşitli faktörlerin etkisi altında şekillenebilir. Literatür taraması ve katılımcılarla yapılan görüşmelerin değerlendirilmesi sonucunda, renklerin sembolik değerinin tüketici tercihleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu açıktır. Lüks markaların imza renkleri, satın alma kararlarını etkilemede belirleyici bir rol oynar çünkü önemli sembolik bir etkiye sahiptirler. Belli bir rengin lüks bir markanın sembolü olarak tanınması, tüketiciler arasında yükseltilmiş statü, olağanüstü kalite ve özel mülkiyetle anında bir ilişki kurma duygusu uyandırabilir. Bu duygusal bağ tüketicinin ürünü edinme isteğini artırabilir ve böylece aynı ürüne sahip olmayanlarla karşılaştırıldığında prestij ve ayrıcalık hissi yaratabilir. Renklerin sembolik değeri lüks markanın imajı, mirası ve kültürü ile sıkı bir şekilde ilişkili, lüks ürünlere yönelik tüketicilerin tercihleri ve seçimleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Görüşmelerinin sonuçları, rengin sembolik değerinin lüks ürünlere yönelik tutumları ve satın alma davranışlarını nasıl etkilediğine dair ek kanıt sağlamaktadır. Lüks markanın imza renginin, kültürü ve geçmişi ile tüketicilerin tercihleri üzerindeki önemli etkisine rağmen, çalışmada bir katılımcı, rengin“zamanı aşan”olarak algılanmasının önemine dikkat çekmiştir. Bu durumlarda, sembolik değerini ürünün genel tasarımında korumak için tüketiciler farklı bir renk seçeneği veya aynı markanın“zamansız”modelini tercih edebilirler. Önerilen kuramsal modele göre, renklerin işlevsel, deneyimsel ve sembolik değerleri ile tüketici tercihleri arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır. Fakat, değer boyutlarını dikkate alırken, bu boyutların eşdeğer olup olmadığını veya hangi boyutun lüks ürünler için tüketici tercihlerini şekillendirmede daha baskın olduğunu belirlemek güçtür. Bu kesin sınıflandırmaların yapılamaması, lüks kavramının her birey için farklı anlamlar taşıyabilmesine bağlanabilir ve bu da renk değer boyutlarına ilişkin algılarında farklılıklara neden olabilir. Gözlem ve değerlendirmelere dayanarak, lüksü belirli renk değerleriyle ilişkilendirmek geçerli bir yaklaşımdır. Ama aynı zamanda lüks kavramının esnek yapısı nedeniyle, bu kavramla ilişkili ürünleri ölçmek de zor olabilir. Bu bağlamda, lüks ürünler için renk değer boyutlarının esnek bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. Temelde, lüks ürünler için renk değer boyutları, mükemmeliyetçi bir çerçeve içinde en üst düzeyde karşılanması beklenirken, bu boyutların önemi ve hiyerarşisi farklı tüketiciler arasında değişebilir. Görüşmelerin bulgularına uygun olarak, kuramsal çerçevede belirtilen değişkenler birbirlerini modere eden faktörler olarak da hareket edebilir. Özellikle, renklerin işlevsel değeri, sembolik değerine tüketici tercihleri bağlamında önemli ölçüde etki edebilir. Sonuç olarak, tez kapsamında belirtilen renk değerlerinin tüketicilerin lüks algılarını şekillendirmedeki etkilerini öngören bir kuramsal çerçeve önerilmiştir. Bu çerçeve, renk değer (işlevsel, deneyimsel ve sembolik) boyutlarının ve tüketici tercihlerinin paralel olarak inşasıyla lüks algısını şekillendirmedeki etkileri incelemektedir. Son olarak, önerilen kuramsal çerçeve, revize edilmiş modelinin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu modele göre, ürünlerin tasarımında bir tasarım elemanı olarak renk, tüketicilerde lüks algısı ve tercihlerinin oluşturulması açısından önemlidir. Geliştirilen kuramsal çerçevenin amacı, tüketiciler tarafından algılanan renk değerleri ile lüks ürün tasarımı arasındaki karmaşık ilişkiyi aydınlatmaktır. Bu çerçeve, lüks markaların pazarlama stratejileri için önemli bilgiler sağlama potansiyeline sahiptir ve bu alanda daha fazla araştırma için önemli bir yol olarak hizmet edebilir. Lüks üzerine tasarım literatürü hala nispeten sınırlı olduğundan, bu tezde sunulan teorik yaklaşım ve önerilen yeni model, alanı ilerletmek için özellikle değerli olabilir.Bu tez, lüks ürünler alanında, tüketicilerin renk değer algıları, ürün tasarımı ve tercihleri arasındaki karmaşık ilişkiyi açıklayan kuramsal bir çerçeve önermiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of color has been found to be essential in understanding the world and the objects within it. It plays a crucial role in identifying and re-identifying items and helps in locating them in space. Color is experienced and understood on various levels, ranging from the fundamentals that all humans share to the most swiftly changing cultural developments. Product designers have been improving both the aesthetic and functionality of produced goods since the introduction of mass production during the Industrial Revolution. Even today, designers still face the challenge of improving the aesthetics and functionality of products and seek to create new forms. The visual domain of a product includes every aspect of its appearance, including shape, color, texture, and material. It is an undeniable fact that a product's external appearance is one of the most important determinants. The structure, form, material, dimension, surface, and color of a product are all factors that influence its visual domain. The visual appearance of a product is vital for delivering information to customers, such as when pricing provides a first impression, and product appearance creates inferences about other product qualities. However, the visual domain of a product is subjective, and there are no specific rules to identify what is“correct”or“wrong”in the context of a product's appearance. Luxury is a term that fuels a multibillion-dollar worldwide industry and is used to characterize expensive items and affluent lifestyles. The concept of luxury has changed and been redefined as historical milestones affecting social developments and people's ways of life have been reached. Luxury products assume a crucial function in the global economy, drawing a wide spectrum of consumers. Therefore, color plays a crucial role in luxury branding by shaping consumers' attitudes and inclinations. The color of luxury items is associated with different emotions and psychological associations that influence consumers' perceptions and valuation of a product. The selection of colors in luxury branding is often purposeful and tactical, with the goal of establishing a particular brand identity and attracting a specific consumer group. Colors are employed as a tool to establish a unique brand identity and allure the intended audience. The strategic use of color allows luxury brands to establish a unique brand identity and differentiate their products from those of their rivals, enhancing their perceived value and customer loyalty. The prominence of consumer perceptions in explaining the concept of luxury supports the consideration of the subject from a product design perspective. Product design encompasses a communicative process both within itself and in its interaction with consumers. This communicative process, in which products designed for consumer interaction play an active role, involves the information that designers encode through color into products being perceived by consumers and resulting in various reactions. Based on a literature review, a consensus has been reached that the concrete output of design through color, each product communicates three types of information to consumers through their designs: functional value of color, experiential value of color, and symbolic value of color. Furthermore, a view has been developed and supported by literature studies that consumer value preferences are an extension of the perceptions elicited by the information communicated through the designed product's color. As a result, a conceptual framework has been proposed within the scope of the thesis that predicts the effects of stated color values in shaping consumers' luxury perceptions through the parallel construction of the dimensions of color values (functional, experiential, and symbolic) and the consumer preferences. Finally, the proposed conceptual framework has led to the development of a revised model. According to this model, color as a design element of products is important for creating a luxury perception and preferences in consumers. The aim of the developed conceptual framework is to shed light on the intricate relationship between consumer-perceived color values and luxury product design. This framework has the potential to provide significant insights for the marketing strategies of luxury brands and can serve as a crucial avenue for further research in this field. As the design literature on luxury is still relatively limited, the theoretical approach presented in this thesis and the new model it proposes can be particularly valuable in advancing the field.