Okul yöneticilerinin yeterliklerine ilişkin okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşleri (Eskişehir ili)
Opinions of school administrators and teachers about proficiency of school administrators (In Eskişehir)
  1. Tez No: 569256
  2. Yazar: CANER YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin yöneticilerin yeterliliklerine yönelik görüşlerini ortaya koymaktır Tarama modelinde olan araştırmanın evreni 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Eskişehir merkezde ortaokullarda görev yapan 2325 öğretmen ve 143 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Örneklem olarak seçilen okulları belirlerken rastgele örneklem seçimi modeli kullanılmıştır. Veriler Eskişehir merkez ortaokullarda çalışan 402 öğretmen ve 106 okul yöneticisinin görüşlerinden elde edilmiştir. Araştırma verileri için“Okul Yöneticileri Yeterlik Envanteri”kullanılmıştır. Toplanan verileri analiz ederken, t-testi, betimsel istatistikler, ANOVA ve Kolmogorov-Smirnov gibi analizler-den yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre tüm alt boyutların toplamında öğret-menler okul yöneticilerini kısmen yeterli, okul yöneticileri ise kendilerini yeterli bul-maktadır. Cinsiyet değişkinine göre yapılan karşılaştırmada erkek yöneticilerin“Eğitim Programı Geliştirilmesi”boyutunda daha yeterli olduğu bulunmuştur. Kıdem değişkeni-ne göre yapılan karşılaştırmada ise kıdemi yüksek olan okul yöneticilerinin“Eğitim Programı Geliştirilmesi”boyutunda daha yeterli oldukları bulunmuştur. Okul yöneticilerinin hizmet içi eğitime katılma ve eğitim durumu gibi değişkenlerde kendi yeterliliklerine ilişkin karşılaştırmalarda anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kadın öğretmenler ise“Mesleğe Hizmet ”boyutunda erkek yöneticileri daha yeterli bulmaktadır. Mesleki kıdem değişkeninde ise kıdem düştükçe öğretmenlerin okul yöneticilerini daha yeterli buldukları ortaya çıkmıştır. Okul yöneticilerini, eğitim düzeyi yüksek olan öğretmenlerin eğitim düzeyi düşük öğretmenlere göre daha az yeterli gördükleri belirlenmiştir. Hizmet içi eğitime katılma değişkeninde ise hizmet içi eğitime fazla katılan öğretmenlerin okul yöneticilerini daha az yeterli buldukları ortaya çıkmıştır.Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşleri karşılaştırdığında, okul yöneticileri kendilerini daha yeterli bulmaktadırlar. Okul yöneticiliğini profesyonel hale getirilip yöneticilerin yeterlilikleri hizmet içi eğitimler ile veya yüksek lisans yoluyla geliştirilebilir. Sonuç olarak okul yöneticiliği bir meslek olarak yeniden tanımlanmalı ve okul yöneticisi seçimi gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal views of school administrators and teachers about proficiencies of school administrators. The population of the research designed as a survey method, is compo-sed of 2325 teachers and 143 administrators working in public secondary schools in the central districts of Eskişehir in 2017-2018 Academic Year. Random sample selection model was used to determine the selected schools.The data was obtained from the opi-nions of 402 teachers and 106 administrators working in secondary schools in Eskişe-hir city centre. The data were gathered through“Inventory on Proficiency of School Administrators”.T-test, descriptive statistics, ANOVA and Kolmogorov-Smirnov were used in the analysis of the data.According to the findings of the research, in all dimesions, teachers find school administrators partially proficient but administrators find themselves profi-cient. It was found that male administrators are more proficient in“Management of Educational Program”in comparison with gender. In the comparison according to seni-ority, it was found that administrators with a high level of seniority were more profici-ent“Management of Educational Program”. Significant differences were not found in the comparisons of the administrators view in their in-service training and the educatio-nal status. Female teachers find male administrators more proficient in“Service to Pro-fession”dimesion. In the seniority of the profession, it was found that the teachers fo-und the administrators more proficient as the seniority decreased.It was found that teac-hers who have a high level of education see administrators less profcient than teachers who have a low level of education. Accorting to in-service training, it was found that teachers who participated in in-service training more see administrators less proficient. Comparing the views of school administrators and teachers, school administrators find themselves most proficient. School administra-tors can be professionalized and administrators' proficient can be provided with in-service ways or through a master's degree. As a result, school administrators should be redefined as a profession and the selecting of school administrators should be reviewed.