İstanbul İli Zeytinburnu İlçesindeki tüberkülozlu hastaların güncel tedaviye uyum durumları ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of current treatment compliance and factors affecting tuberculosis in Zeytinburnu District of Istanbul
  1. Tez No: 569260
  2. Yazar: AYŞENUR ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSİ MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma; İstanbul İli Zeytinburnu İlçesindeki Verem Savaş Dispanserinde kayıt altına alınan tüberküloz olgularında, güncel tedaviye uyum durumları ve bunu etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Tüberküloz hastalarının tedaviye uyumuna yönelik ülkemizde yeterli sayıda çalışma bulunmadığından yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma 01.10.2015/01.10.2016 tarihleri arasında Zeytinburnu Verem Savaş Dispanserine başvuran 20-65 yaş arası 85 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu ve Verem Savaş Dispanseri kayıtları kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS Statistics 18 kullanılarak yapılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında Eta, pearson ki kare, fisher's exact test, Mann Whitney U test kullanılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen 85 hastanın 31 (%36,5)'i kadın, 54 (%63,5)'i erkek ve yaş ortalaması 36,1647 (Min:20-Max:65) yaştır. %24,7'sinin eğitim düzeyi lise ve üzeridir. Hastaların %76,5'i yeni olgudur. %22,3'ü diyabet hastasıdır. Erkek hastaların ilaç almaya gelmeme oranı kadın hastalardan yüksek olduğu görülmektedir (Erkek: %25 ve Kadın: %3,2). Erkeklerin ilaç içmeyi unutma oranı kadınlarınkinden fazladır (Erkek: %27 ve Kadın: %9,7). Eğitim durumu, aile tipi ve sosyal güvencesi olup olmama ile ilaç içmeyi yarıda bırakıp bırakmama, ilaç almaya gelip gelmeme, arasında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Research; Tuberculosis Dispensary in Zeytinburnu District of Istanbul, Turkey. Since there are not enough studies in our country for the compliance of tuberculosis patients to treatment, new studies are needed. This study was carried out with 85 patients between 20-65 years old who applied to Zeytinburnu Tuberculosis Dispensary between 01.10.2015 / 01.10.2016. The questionnaire and Tuberculosis Dispensary records were used as data collection tools. Statistical analyzes were performed using SPSS Statistics 18. Eta, pearson chi-square, fisher ,s exact test and Mann Whitney U test were used to compare the data. Of the 85 patients included in the study, 31 (36.5%) were female, 54 (63.5%) were male, and the mean age was 36,1647 (Min: 20-Max: 65). 24.7% of the students have education level of high school and above. 76.5% of the patients are new cases. 22,3% have diabetes. It is seen that male patients do not come to take medication higher than female patients (Male: 25% and Female: 3.2%). The percentage of men forgetting to take medication is higher than that of women (Male: 27% and Female: 9.7%). There was no statistically significant difference between education level, family type and social security, whether to quit drinking or not to come to take medication. It was found that there was a statistically significant difference between smoking and drug intake (P = 0.005).