Yetişkin bireylerde rutin dışı değerlendirilen antropometrik ölçümlerin kronik hastalıklar ve beslenme ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between chronic diseases and nutrition of non-routine anthropometric measurements in adults
- Tez No: 569261
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplum ve toplumu oluşturan bireylerin sağlık durumlarına dair önemli veriler ortaya koyan antropometrik ölçüm ve indekslerden bazıları, hem klinik hem de kohort çalışmalarında kabul görmüş olup sağlık uygulamalarında da rutin olarak değerlendirilebilmektedir. Rutin olarak kullanılanlar olduğu gibi rutin kullanılmayan antropometrik ölçüm ve indeksler de araştırma konusu olarak ilgi çekmektedir. Amaç: Bu çalışmada, yaşayan yetişkin bireylerde rutin dışı yapılmakta olan antropometrik ölçüm değerlendirmelerinin (boyun çevresi, üst orta kol çevresi, vücut şekil indeksi) kronik hastalıklar ve beslenme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yaşları 18–49 arası olan 908 yetişkin kadın ve yaşları 18–65 arasında değişen 1109 yetişkin erkek (n=2032) bireyin dâhil edildiği bu çalışmada; çeşitli halk sağlığı kurumlarına başvuran bireylerin demografik bilgileri, genel beslenme ve yaşam alışkanlıkları, besin tüketim kayıtları alınmış ve kronik hastalık varlığı ile obezite durumları sorgulanmıştır. Ayrıca araştırmaya alınan bireylerin rutin ölçümlerinin (vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, bel, kalça) yanı sıra boyun ve üst orta kol çevreleri de alınmıştır ve bu değerler kullanılarak; beden kütle indeksi, bel-kalça çevresi oranı, bel çevresi-boy uzunluğu oranı, vücut şekil indeksi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Some of the anthropometric measurements and indices outlining the health status of the society and the individuals who form the society are accepted in both clinical and cohort studies and can be routinely evaluated in health practices. As well as those used routinely, anthropometric measurements and indices that are not routinely used are also of interest. Objective: The aim of this study was to determine the relationship between routine anthropometric measurements (neck circumference, upper middle arm circumference, body shape index) and chronic diseases and nutrition. Materials and Methods: 908 adult females aged between 18-49 and 1109 adult males (n = 2032) aged between 18 and 65 years (n = 2032), some public health institutions, demographic information of individual individuals, general nutrition and life habits, body weight of individuals included in the study, lengths, waist, height, neck and upper middle arm circles here and there; body mass index, waist-length circumference ratio, waist circumference-length length, body shape index were calculated.