İstanbul'da bir ilçe'de ergen bireylerde teknolojik cihaz kullanımının sağlık üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of use of technological devices on health in adolescents in İstanbul
  1. Tez No: 569285
  2. Yazar: MUSA DORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknolojik cihaz (cep telefonu, bilgisayar, televizyon, tablet, oyun konsolu) kullanım sürelerinin ergenlerde farklı sağlık parametreleri ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmaya 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde öğrenim gören toplam 1147 öğrenci (ortaokul 572, lise 575 öğrenci) rastgele örnekleme metoduyla seçilerek alındı. Araştırmacı tarafından güncel literatür taraması ışığında hazırlanan bir anket formuyla, öğrencilerin teknolojik cihaz sahiplik durumları, kullanım süreleri, sağlıkla ilgili parametreleri ve sosyo-demografik özellikleri gözlem altında kendi kendine cevaplama yoluyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship of technological devices (mobile phone, computer, television, tablet, game console) use with different health parameters in adolescents. In this study, a total of 1147 students (572 middle school, 575 high school students) who were educated in Bahçelievler district of Istanbul were taken randomly. The questionnaire was prepared by the researcher in the light of the current literature review and the status of technological device ownership, duration of use, health-related parameters and socio-demographic characteristics were evaluated by self-response under observation.