Marmara Adası mermer sahalarının ekonomik analizi ve fizibilite projesinin hazırlanması
- Tez No: 56932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN YERSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
IV ÖZET Dünya mermer rezervlerinin büyük bir kısmını elinde bulunduran ve bu bakımdan oldukça zengin olan Türkiye, sahip olduğu bu potansiyeli yeterince değerlendirerek, dünya sıralamasında ve ihracatta hak ettiği yere henüz gelememiştir. Yönetim-organizasyon, eğitim, pazarlama eksikliği ve teknolojiyi yetkin bir şekilde kullanamama başlıca nedenler arasında sayılabilir. Madencilik alanında teknolojik gelişme ve sistemlerin tam anlamıyla takip edilememesi ekonomik olayların bir sonucudur denilebilir. Son yıllarda mermer sektöründeki canlılık özellikle blok işleme tesisleri için alman tedbirler ve uygulanan teşvikler sayesindedir. Kısmen de olsa ekonomik gelişmelerle birlikte modern teknoloji uygulamalarının sağlandığı yatırımlar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Teşvikler için hazırlanan fizibilite raporları bu aşamada çok önemli yer tutmaktadır. Fizibilite raporları bir sahada yapılması gereken her türlü aktif çalışmayı içermekte ve karşılaşılabilecek en küçük sorunlara dahi cevap verebilecek niteliklere göre hazırlanmaktadır. Mermer ocağının verimliliğinin artması, hazırlanan bu raporlar ile doğru orantılı olarak arttığı söylene bilir. Maden sektörü için hazırlanan fizibilite raporları sayesinde bilinçli üretimin artması bu sektöre ve beraberinde mermer sektörüne artı bir ivme kazandırmaktadır. Marmara Adası Mermer Sahalarının Ekonomik Analizi ve Fizibilite Projesinin Hazırlanması adlı çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma proje rantabilitesi, ömrü, istihdamı, ihtiyacı duyulan yatırım ve krediler açısından Marmara Adası'nın finansal ve teknik durumları gözden geçirilmiş ve raporlaştırılmıştır. Fizibilite raporunun rantabilitesi uygulanmaya hazırdır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Türkiye has most of the marble reserves of the world, however Tür kiye is unable to use this potential and is far behind the export level she deserves. Among the reasons, lack of management and organization, marketing and technological can be said. Failing to keep up with the technological developments in mining can be said to be result of economy. Recent revival in marble sector is the result of the latest state support for block marble processing estab lishments. With economical progress, investments using modern techno logy have also been started. Feasibility reports play an important role for such appropriations. Feasibility reports include almost all activities in a field and prepared to solve all potential problems. Productivity of marble mine is directly proportional with those reports. Feasibility re ports prepared for mining sector contributes both to the minig and marble sector. This study titled as“The Economical Analysis and Preparation of Feasibility Project of Marmara Island Mine Fields”consists of six chap ters. It examines and reports the financial and technical aspects of Mar mara Island mining field such as project rantability, survival, employ ment, investments and credits needed. The profitability of the feasibility report is also ready to be tested.